Guld, spänning och framtidstro vid VM på skidor
VM i längdskidåkning i Norge bjuder på enorm spänning och än så länge har de svenska damerna vunnit alla guld efter fantastiska insatser,
Oj, oj, oj. Gåshud som Gunde hade sagt. För andra loppet i rad vann Ebba Andersson guld vid Skid-VM efter en sekundkamp mot giganten Therese Johaug.
Senast vann hon på målfoto och idag vann hon med 1,3 sekunder när 10 km kördes. Så himla skönt det måste kännas att slå den tidigare oslagbare Johaug!
I flera år var Johaug i en helt egen klass innan hon 2022 meddelade att hon lade skidorna på hyllan. Inför denna säsong aviserade dock norskan att hon skulle göra comeback, med VM på hemmaplan som det stora målet.
Ebba Andersson var VM-drottning när VM senast anordnades 2023 (utan Johaug), hon tog dubbla guld även då. Men denna säsong har varit väldigt tung så få trodde att hon skulle vara med och slåss om några individuella guld på VM.
Men så går hon in och vinner dubbelt igen. Vilken mästerskapsåkare! Ebba Andersson har nu på allvar gett sig in i kampen om att klassas som Sveriges bästa damåkerska genom tiderna. Med dagens triumf har hon vunnit fem VM/OS-guld. och är ett bakom Charlotte Kalla och Jonna Sundling som vunnit sex guld vardera.
Det finns dock goda möjligheter för både Ebba Andersson och Jonna Sundling att utöka guldskörden redan vid detta VM. För Sundling framförallt på sprintstafetten imorgon och även stafetten i helgen.
För Andersson stafetten och 50 km, som är avslutningen på VM och ska köras för damerna för första gången vid ett VM. Även herrarna körde tidigare idag och (som vanligt) blev det trippelt norskt.
Svenskarna Edvin Anger och William Poromaa gjorde dock båda väldigt bra lopp och missade pallen med liten marginal. Trots den fortsatt norska dominansen så känns det äntligen lite hoppfullt alla fall inför framtiden.
Både Anger och Poromaa har åldern på sin sida. De är 22 och 24 år medans norrmännen är 28 år och uppåt. Att följa herrarna har i tio år varit ett totalt mörker, men nu ser man ljuset skönja i tunneln.
Ska man ändå vara lite neutral så hade det varit önskvärt om flera nationer utmanade om gulden. Det finns enstaka åkare från en del länder som kan hugga till ibland, men överlag är dominansen för stor av framförallt Norge, men även Sverige.
Men en sån här dag kan jag leva med det.

Det här är en opinionsartikel som uttrycker skribentens egna åsikter.