Var snäll och håll med mig i 1-2 minuter
Idag blev jag arg på en robot.
Men egentligen startade det innan dess, med ett sms från Sveriges ledande telekomoperatör.
I mer än två år har jag haft kontakt med dem med jämna mellanrum. När de skickat meddelanden har de alltid slutat med samma ord: Vi har nu hanterat ditt ärende.
Idag gick de dock steget längre.
”Vi kan tyvärr inte hjälpa er vidare, detta är vår slutgiltiga information!”
Det är inget ovanligt att det dyker upp problem när företag går in och gräver förbi trädgårdar. Det är inte alltid som marken blir återställd i det skick som lovats, och ibland grävs kablar av.
När det pågick grävningar i det område som jag bor i fick elektriker åka skytteltrafik för att åtgärda problem som uppstod under arbetets gång.
För min del upptäcktes felet efter att de grävt igen och lämnat platsen, och sedan dess har jag haft en “dialog” med dem som ansvarar för att denna grävning skett.
Dialogen har gått ut på att jag har ringt och de har meddelat mig att de ska försöka få tag på entreprenör som de har anlitat. Ibland har de svarat att de nu förstår varför det har dröjt. Till exempel att ärendet har fallit mellan stolarna, eller att det har bytts arbetsledare hos entreprenören. Då och då har en försiktig kundtjänstperson ringt upp mig för att meddela att de arbetar på ärendet.
Under senaste halvåret har det mesta av kommunikation skett via sms. Sms kan innehålla allt från att meddela mig att det är mitt ansvar att skaffa bevis på att de grävt av mina ledningar, till att jag eller mina grannar ska kontakta försäkringsbolag.
Oavsett vad dagens lösning är från telekomoperatören så anser de vid varje tillfälle att ärendet är löst. Men vad jag vet så har jag fortfarande ingen fungerande belysning i trädgården.
Nu är jag dessutom på dåligt humör, och någonstans sitter en sms-skickande kundtjänstperson som jag tydligen retat upp så mycket så att den avslutar med ett utropstecken.
Jag börjar genast fundera på hur jag kan straffa denna telekom-jätte. Självklart säga upp abonnemang och hoppas på att de behöver mitt tillstånd igen om att gräva över min tomt, och att jag då kommer att säga:
– Nej! (med ett, eller kanske flera, utropstecken)
Roboten, som jobbar för ett annat företag, den hamnade bara i kläm av farten. Av “hen” får jag bland annat det dåligt översatta svaret:
– Var snäll och håll med mig i 1-2 minuter.
Jag höll dock med roboten en stund. Den bad åtminstone om det. Telekomoperatören däremot har redan bestämt att vi är överens. Deras ärende är avslutat. Mitt är det inte.

Det här är en opinionsartikel som uttrycker skribentens egna åsikter.