Gå till innehåll
Hallsberg / Brott

Körkortslös Hallsbergsbo dömd till fängelse

Publicerad: 13 August 2026 12:47

Det var inte första gången polisen stoppade den körkortslöse hallsbergsbon. Den här gången var det vid Nytorget i Hallsberg. Nu har han dömts till två månaders fängelse och den bil han körde är beslagtagen för att han inte ska begå nya brott.

Polisen stoppade en bilist den 11 juni vid Nytorget i Hallsberg. Bilisten hade polisen stoppat flera gånger tidigare. Bilföraren är känd av polisen, en 28-årig Hallsbergsbo utan körkort.

Under 2025 och 2026 har 28-åringen dömts vid flera tillfällen för grov olovlig körning. Bara under 2026 har han dömts vid tre tillfällen för grov olovlig körning – vid samtliga tillfällen har han dömts till fängelsestraff.

"Han har vid upprepade tillfällen återfallit i samma slags brottslighet och hans agerande framstår som uppenbart lagtrots," skriver tingsrätten i sin dom denna gång.

Något annat än ett fängelsestraff är inte aktuellt heller denna gång. Därför döms den 28-årige hallsbergsbon till fängelse i två månader. Den bil han färdades togs också i beslag den 11 juni och den får han inte tillbaka eftersom han kan begå nya brott.
 Hallsbergsbon ska också betala 1 000 kronor till Brottsofferfonden.

Annons

hallsberg