Nog nu med negativa inlägg om skolan i Kumla
Signaturen "En lärare i Kumla" tycker att det blivit för mycket negativitet inom debatten kring skolan i Kumla
Jag har arbetat som lärare i Kumla i många år, och jag känner att det är dags att säga ifrån. Det får vara nog med alla negativa inlägg och kommentarer om skolan i Kumla.
Vi som varje dag går till jobbet för att ge våra elever en trygg, meningsfull och lärorik vardag känner oss ofta träffade av all kritik – även när den inte handlar om oss personligen.
Självklart finns det utmaningar, det gör det överallt. Men den bild som nu sprids i sociala medier och i debatten är ensidig. Den visar inte alla engagerade kollegor, alla barn som utvecklas, alla föräldrar som samarbetar och alla stunder då vi ser glädje och framsteg i klassrummen.
Vi som jobbar i skolan vill samma sak som alla andra – att Kumlas barn ska få den bästa utbildningen och känna sig trygga och sedda. Låt oss lyfta det som fungerar, samarbeta kring det som kan bli bättre och visa lite mer respekt för det viktiga arbete som görs varje dag i våra skolor.
Vi lärare finns här för eleverna, och vi behöver att ni står bakom oss – inte mot oss.

Det här är en opinionsartikel som uttrycker skribentens egna åsikter.