Gå till innehåll
Kumla / Politik

Arbetsmodell för personal inom hemtjänst ändras

Publicerad: 30 January 2026 12:23

Kumla kommun ändrar arbetsmodell för personalen inom hemtjänsten. Den nya arbetsmodellen kallar man för kontinuitetsmodellen.

Via ett pressmeddelande meddelas följande: 

“Kumla kommun tar stora kliv bort från traditionell minutstyrning inom hemtjänsten. Nu går kontinuitetsmodellen från projekt till att införas i hela verksamheten. 

Genom modellen har kommunen lyckats kombinera en förbättrad arbetsmiljö med högre kvalitet för omsorgstagarna, resultat som bekräftats i nationella mätningar. Frågan om schemaläggning och stress inom omsorgen har länge varit aktuell. För att möta utmaningarna har Kumla kommun valt en väg som bygger på tillit snarare än detaljstyrning. Den nya kontinuitetsmodellen innebär att personalen får ett större inflytande över sin arbetsdag, där individens behov sätts i centrum istället för klockan.”

“Går att bryta trenden”

– Vi ser att när vi ger våra medarbetare förtroendet att själva planera sitt arbete utifrån de boendes behov skapar vi en mer hållbar organisation. Det handlar om att flytta makten närmare de som faktiskt utför arbetet, säger Annica Sjöqvist ordförande i Socialnämnden (S) i pressutskicket. 

En person med kort rött hår och ljus skjorta med knappar står leende med armarna i kors framför en färgglad geometrisk bakgrund.

Annica Sjöqvist under en annan årstid än nu. Foto: Erik Widlund

Man hänvisar vidare till Socialstyrelsens mätningar om att det där framkommer tydliga positiva effekter. Att nöjdheten bland personer med hemtjänst har ökat och att brukarna upplever en högre grad av trygghet och kontinuitet. Man påtalar även att större delaktighet har lett till lägre sjukfrånvaro bland personalen. 

Vidare står att läsa:

“Medan diskussioner förs om modeller som LEIF och metoder i andra kommuner, har Kumla redan lagt grunden för en modell som låter effektivitet gå hand i hand med omtanke och mänskliga värden. Det är en modell som från början hette Uppsalamodellen men som vi har anpassat för att fungera i Kumla. Arbetet med att fasa ut minutstyrningen fortsätter och är en central del i kommunens strategi för att vara en attraktiv arbetsgivare inom framtidens välfärd”, 

– Vi har bevisat att det går att bryta trenden. 

– Genom att fokusera på kontinuitet och tillit skapar vi en omsorg där både personal och medborgare mår bättre, avslutar Annica Sjöqvist (S)

“Det är Liberalernas politik”

För några dagar sedan publicerade Sydnärkenytt en insändare från oppositionsrådet Christian Liljenhed (L) gällande kommunens arbetsmodell inom vård & omsorg. 

Liljenhed har läst igenom hemtjänstens nya modell som lanseras och anser följande:

– Det är bra att Socialdemokraterna nu genomför politik som Liberalerna drivit länge, som att samma medarbetare kommer oftare till varje omsorgstagare. Därför har vi också varit positiva till kontinuitetsmodellen. Men Socialdemokraterna blandar ihop olika saker. Kontinuitet, minutstyrning i hemtjänsten och schemaläggning inom hela omsorgen i Kumla måste också ses som tre skilda frågor.

– Jag har pratat med många medarbetare och själv gått två hela nattpass. Verkligheten är att många fortfarande upplever en stark minutstyrning och ett sämre schemaläggningsarbete och det har jag också sett i praktiken. Minutstyrningen måste bort och schemaläggningen bli bättre – för både personal och omsorgstagare. Jag kommer fortsätta driva de frågorna, säger Christian Liljenhed (L)

Pressmeddelandet skickades från Socialdemokraterna som samarbetar med Moderaterna i Kumla. De har 24 av 45 mandat i fullmäktige. I de olika nämnderna kan samarbete med fler partier förekomma. 

Annons

kumla