PRO vill att äldreomsorgen blir en huvudfråga till valet i höst
PRO i Örebro län skriver om varför en trygg och bra äldreomsorg bör vara en huvudfrågan inför valet i höst - både nationellt och lokalt
Sverige måste ta pensionärers villkor på allvar, inte minst när det gäller äldreomsorgen. Detta gäller också här i Örebro län. Vi som är aktiva i PRO får höra vittnesmål om en bristande omsorg med allt för lite resurser. En trygg och bra äldreomsorg bör vara en huvudfråga i valet 2026.
Över 20 000 medlemmar i PRO fick i slutet av 2025 svara på enkätfrågor om äldreomsorgen. Andelen som tycker att äldreomsorgen fungerar bra har nästan halverats jämfört med 2024. Bland PRO-medlemmar i Örebro län uppger tre av tio att äldreomsorgen fungerar antingen ganska eller mycket dåligt.
Folk lever idag längre än tidigare och därför ökar kraven på kommunerna – men resurser och bemanning hänger inte med. Nödvändiga ekonomiska satsningar på äldrevården har uteblivit. I statsbudgeten för 2026 gick regeringen fram med satsningar för runt 80 miljarder kronor, men äldreomsorgen fick inga öronmärkta tillskott.
Medlemmar i PRO vittnar om brist på kontinuitet och en stressad personal i äldreomsorgen. Våra medlemmars upplevelse bekräftas i allvarliga larmrapporter från både hemtjänsten och särskilda boenden runt om i Sverige. När äldreomsorgen inte fungerar drabbar det inte bara dem som behöver omsorg här och nu, utan också deras anhöriga, oftast kvinnor, som får kliva in och ta ett orimligt stort ansvar.
Vi i PRO drar gärna vårt strå till stacken för att förbättra äldreomsorgen genom de kommunala pensionärsråden. Där diskuterar vi och företrädare för andra pensionärsorganisationer med kommunernas politiker och tjänstemän hur äldreomsorgen kan bli bättre. Pensionärsråden bör utvecklas och deras status höjas.
De är centrala för äldres inflytande överlag och kan bidra till en ökad kvalitet i äldreomsorgen.
Det är dags att skapa en trygg och rättighetsbaserad äldreomsorg. Detta förutsätter långsiktiga och stabila investeringar för att åtgärda de utmaningarna som exempelvis Coronakommissionen identifierade i form av behov av ökad bemanning, höjd yrkesstatus och kompetens för personalen och fler heltidstjänster.
Men det som framför allt behövs är politiskt mod – viljan att prioritera äldre.
Vi vill se att:
• regeringen tillför minst tio miljarder kronor per år för en god äldreomsorg
• det stiftas en lag som reglerar pensionärsråden och gör dem obligatoriska
• kvaliteten och likvärdigheten i omsorgen säkerställs med en särskild
äldreomsorgslag
Det är dags att sätta äldre i centrum. Inte bara i debatten, utan i handling

Det här är en opinionsartikel som uttrycker skribentens egna åsikter.