
Avtal med nuvarande hyresgäst, som driver Askersunds Citycamp, sägs upp. Foto: Henrik Östensson
Askersunds citycamp ska upphandlas
Askersunds kommun säger upp avtalet om Askersunds Citycamp och gästhamn.
– Det här inte bara lokaler, utan en mycket viktig tillgång för Askersund som vi vill förvalta på bästa sätt. Dessutom har den nuvarande hyresgästen, Johan Sedström, framfört en önskan om att få lämna fastigheten, säger kommunstyrelsens ordförande, Caroline Dieker.
Johan Sedström har drivit Citycampen, i praktiken en ställplats för husbilar, en servering, en sjömack och så gästhamnen i många år. Det är inget missnöje från kommunens sida som gör att man nu säger upp avtalet, det är en överenskommelse.
– Exakt vad som ska hända än vet vi inte. Men klart är att vi inte kommer hyra ut verksamheten på samma sätt som vi gjort. Det kommer istället bli en upphandling. Vi kommer ställa vissa krav på vad som ska finnas, hur det ska fungera, och sedan gå ut med ett upphandlingsunderlag, fortsätter berättade Caroline Dieker på den pressträff man alltid har efter kommunstyrelsens möten i Askersund.
Kommer kosta 600 000 för kommunen
– Det är helt enkelt en väldigt viktig verksamhet för kommunen och hela Askersund, som har blivit en succé. Hur ska den utvecklas, behöver något ändras, är frågor vi ska ta fram svar på innan upphandlingen
Hon fortsätter:
– Det gör att vi inte bara vill ha en ny hyresgäst. Då har vi ju inget inflytande över hur det hela utvecklas. Det finns kanske också andra områden, andra saker, i staden, runt hamnen, som skulle kunna ingå i den upphandlingen, samverkansfördelar.
Eftersom hyresgästen, enligt lagen, har besittningsrätt kommer uppsägningen av hyresavtalet kosta kommunen 600 000
– Det är tyvärr inget konstigt. Vi kan inte bara säga upp någon som har besittningsrätt för att vi vill råds över marken och lokalen, avslutar Caroline Dieker.
Kompensationen handlar bland annat om renoveringar och investeringar av inventarier Sedström gjort under årens lopp.
Texten har uppdateras.