Gå till innehåll
Askersund / Brott

Två döms till fängelse för narkotikabrott

Publicerad: 4 May 2026 8:55

Genom chattar, ljudfiler, bilder och video i en beslagtagen telefon anser tingsrätten det bevisat att en man i 30-årsåldern gjort sig skyldig till grovt ett narkotikabrott begått i Laxå i november Ytterligare en man som anses samarbetat med mannen, döms för till fängelse för narkotikabrott.

Den 17 och 18 december 2025 spanade polisen på två adresser i centrala Laxå. Under spaningen hade polisen noterat att två män, en i 30-årsåldern och en i 40-årsålderm, rörde sig fram och tillbaka mellan adresserna. Enligt polisen stannade flera bilar kort på tomgång utanför den ena adressen och personer gjorde korta besök ner i husets källare. På kvällen den 19 december fortsatte spaningen, och efter några timmars aktiviteter i källaren åkte mannen i 30-årsåldern iväg till Örebro. Polisen följde diskret efter. När han stoppades på en gata i Örebro sa han om att han varit i Askersund, vilket ju inte stämde eftersom polisen spanat på honom hela kvällen. En husrannsakan gjordes i bilen, och där hittades 1250 narkotikaklassade tabletter i en plastpåse. Samtidigt gjordes husrannsakan på de två adresserna i Laxå. Där hittades ytterligare 4500 tabletter, drygt ett kilo cannabis och 15 gram kokain. Tabletterna var av samma typ vid de tre tillslagen och förpackningarna hade samma batchnummer. I en lägenhet de hade tillgång till fanns också två vågar, zip-påsar och en vakuumförpackare. De båda männen greps och har suttit häktade sedan dess.

Sedan männen greps har undersökningar gjorts av kommunikationen i deras telefoner. Undersökningen har lett fram till att tingsrätten anser det bevisat att mannen i 30-årsålden köpte cirka tre kilo cannabis och 100 gram kokain på en gata i Laxå den 30 november. Överlämningen observerades inte fysiskt av polisen, men tingsrätten menar att chattar, ljudfiler, bild och video från telefonen — kombinerat med teknisk verifiering av när filerna skapades, bevisar att affären ägde rum. Tingsrätten menar också att mannen som skaffade sig drogerna hade tänkt att sälja dem. I bevisningen finns en konversation från appen Whatsapp har visat att mannen betalade 130 000 kronor kontant för leveransen. Mannen nekar och menar att han bara förmedlat köpet.

Tingsrätten har nu dömt 40-åringen till 1,5 års års fängelse för narkotikabrott, och mannen i 30-årsåldern till tre års fängelse och utvisning för grovt narkotikabrott. Man menar att de två, ar tillsammans och i samförstånd olovligen och i försäljningssyfte har innehaft narkotikan. 30-åringen döms till ett hårdare straff eftersom han förvärvade den stora mängden narkotika den 30 november. Båda nekar till att ha begått narkotikabrott eller grovt narkotikabrott, men erkänner att de haft narkotika för eget bruk, alltså ringa narkotikabrott.

Annons

askersund