(V) vill se bättre samarbete med elever som engagerar sig
Vänsterpartiet i Askersund tycker att de elevråd som finns på kommunens skolor inte tas på tillräckligt stort allvar av beslutsfattande politiker och tjänstepersoner.
I kapitel 4 §9 i skollagen står det att barn och elever ska ges inflytande över utbildningen. De ska fortlöpande stimuleras att ta aktiv del i arbetet med att vidareutveckla utbildningen och hållas informerade i frågor som rör dem.
Ett sätt att jobba med elevinflytande är att ha elevråd på skolorna.
Hur fungerar då elevråden?
Sådär får man väl säga. Detta grundar vi i Vänsterpartiet på de synpunkter som våra högstadieelever uttryckt på Elevriksdagen som anordnas årligen av Sydnärkes folkhälsoteam för elevrådsrepresentanter på högstadiet i Sydnärke.
Synpunkter som framkommit vid flera tillfällen då vi deltagit är att elevråden upplever att man inte får återkoppling på förslag man har eller på de synpunkter man lyfter. Eleverna har förståelse för att allt de vill inte kan genomföras, men man vill i alla fall ha svar på varför. Eleverna önskar också att skolledningen var närvarande på elevrådet i högre utsträckning. Dessutom önskar eleverna att politiker besöker elevråden med jämna mellanrum.
Att ha regelbundna och strukturerade klassråd och elevråd är dessutom en bra övning inför framtiden då man som ung vuxen kanske vill bli föreningsaktiv och sitta i styrelsen för en idrottsförening eller kanske rentav engagera sig i något politiskt parti.
Det är viktigt att vuxenvärlden lär våra unga att man faktiskt kan påverka både sitt eget liv och samhället i stort. Det kan man göra om man tillsammans engagerar sig och försöker driva frågor under organiserade former.
Om våra unga tidigt lär sig i skolan att det inte spelar någon roll att man engagerar sig och lämnar förslag och synpunkter och inte ens får någon återkoppling från vuxenvärlden - då får vi en generation unga utan hopp och engagemang i stort som smått. Att ha väl fungerande elevråd handlar också ytterst om demokrati. Ett ypperligt sätt att värna demokratin är att vi politiker har en dialog med de som berörs av de beslut vi fattar - och en viktig grupp är våra elever.
I Vänsterpartiet i Askersund tar vi elevernas kritik på allvar och lämnade därför in en interpellation (fråga) till kommunfullmäktige den 27 oktober där vi frågar hur barn- och utbildningsnämnden säkerställer att våra elever ges inflytande över sin utbildning.
Vi frågade också om nämnden deltar på elevrådet. Ordförande i BOU svarade att man inte fått någon inbjudan till elevrådet på Sjöängen sedan 2019. Sedan kom pandemin och efter det har inte politiken blivit inbjuden.
Vår interpellation om elevinflytande kom också lite lägligt eftersom det bland Tidöpartierna finns de partier som nu går ut med att man vill begränsa elevinflytandet. I Vänsterpartiet är vi av den åsikten att det finns en gyllene medelväg mellan en auktoritär uppfostran och en låt-gå-uppfostran.
Vi ser allvarligt på att det finns partier som lutar åt det auktoritära hållet. Det är inte lösningen på de problem som finns i skolans värld. Vi tror tvärtom att människor i alla åldrar både mår och presterar bättre vid möjlighet att påverka sin egen vardag.
Vi i Vänsterpartiet är intresserade av våra elevers synpunkter och deltar gärna på elevrådet - så vi vill uppmana elevrådet att bjuda in oss politiker!
En röst på Vänsterpartiet är en röst på elevdemokrati på riktigt.

Det här är en opinionsartikel som uttrycker skribentens egna åsikter.