Fjugestabo friad för att ha langat sprit till ungdomar
Trots att Fjugestabon erkänt att han sålt öl, vin och sprit till ungdomar frias han ändå från misstankarna om olovlig försäljning av alkohol. Anledningen är en bristfällig utredning. Han döms dock för olovligt innehav av alkohol.
Poliserna fick höras tals om att det fanns en man i Fjugesta som langade sprit åt ungdomar, en del av dessa var minderåriga. Den 16 april förra året slog polisen därefter till mot den 32-årige fjugestabon första gången.
Friades i rätten
Då kunde man beslagta 18 liter vin och 5,6 liter sprit i mannens bostad. Polisen fick också kontakt med ungdomar som erkänt att de köpt sprit av langaren. Den 23 oktober var polisen på nytt hemma hos mannen i Fjugesta.
Den här gången hittade man 14,8 liter starköl, 5,8 liter sprit och 3,25 liter vin. Det blev också ett tredje tillslag hemma hos 32-åringen och i ett förråd i Kumla som han förfogade över. Den här gången beslagtog polisen sammanlagt 99 liter vin, 16,5 liter starköl och 6,5 liter sprit.
Den 32-årige mannen från Fjugesta åtalades för tre fall av olovligt innehav av alkohol. Han åtalades också för olovlig försäljning av alkohol. I förhören erkände 32-åringen innehavet av alkoholen. Men trots att fjugestabon erkänt att han sålt alkohol till andra frias han ändå från misstankarna om olovlig försäljning.
Utredning ej tillräcklig
Anledning är att åklagaren inte har visat när den olovliga försäljningen ägt rum, vem som har köpt och hur mycket pengar de som köpt betalat till 32-åringen.
Tingsrätten konstaterar också att, trots att flera ungdomar har tagits på bar gärning när de köpt sprit av mannen, finns det ingen utredning på när det har skett, vilka och vad ungdomarna köpt, och hur mycket de betalat.
Eftersom utredning är så bristfällig kan mannen från Fjugesta inte dömas för olovlig försäljning av alkohol, menar tingsrätten. Den 32-årige mannen från Fjugesta döms dock för olovligt innehav av alkohol till skyddstillsyn och övervakning.
All den öl, vin och sprit som polisen beslagtog vid tre olika tillfällen får mannen inte tillbaka. Han döms att betala 1 000 kronor till Brottsofferfonden.