Viby församling söker ny kyrkoherde – Benjamin lämnade efter 21 år
Benjamin Lundqvist har lämnat sin tjänst som kyrkoherde i Viby församling efter drygt 21 år. Det är en ovanligt lång tid för en kyrkoherde inom församlingen, vilket gör honom till en av de mer långvariga kyrkoherdarna i Viby under modern tid.
Under sin tid i församlingen har han varit med och startat den fristående Ur och skur-förskolan, en begravningsbyrå i kyrkans regi samt utvecklat pilgrims- och ungdomsverksamheten.
Sedan den 1 juli arbetar nu Benjamin Lundqvist 40 procent som föreståndare för Hjelmserydsstiftelsen i södra delen av Sävsjö kommun i Småland. Föreståndarrollen i verksamheten har tidigare bestått av ideellt arbete.
Benjamin beskriver verksamheten som en ”liten stiftelse som driver ett gästhem i Gamla Hjälmseryds prästgård.”
Den före detta kyrkoherden har valt att inte kommentera varför han lämnat Viby församling.
Sökande efter ny herde
Just nu pågår processen med att rekrytera en ny kyrkoherde till Viby församling.
– Det är ingen lätt uppgift och det kommer att ta tid. Men vi är övertygade om att det kommer att lösa sig, meddelar kyrkorådets ordförande Annelie Nordin.
Nordin berättar också att Benjamin betytt mycket för församlingen.
”Han är en visionär och som har utvecklat oss och bygden fantastiskt. Genom sitt mod och drivkraft har han tillsammans med oss i kyrkorådet, startat en förskola, begravningsbyrå och ett pilgrimscenter.
Att Benjamin nu vill gå vidare och ta sig an andra utmaningar, har vi i församlingen full förståelse för. Att flytta med hela sin familj är inget lätt beslut och vi har stöttat honom till fullo i den processen.
Familjen Lundqvist är och kommer att vara mycket saknade i bygden, församlingen och bland oss vänner”, skriver kyrkorådets ordförande i Viby församling.