"Jag är fortfarande en vanlig arbetare"
Moderaternas Andreas Hansson skriver om sina tankar inför valet och sin roll inom politiken i Askersund.
Jag känner mig faktiskt inte som någon politiker. Jag är en vanlig arbetare som går till jobbet, betalar skatt och försöker få vardagen att gå ihop precis som de flesta andra.
Jag har jobbat med händerna hela mitt liv. Som båtbyggare, på pappersbruk och i gruvan. Där fungerar det ganska enkelt. Är något trasigt får man ta reda på vad som är fel och fixa det. Är något farligt säger man ifrån. Och gör man ett jobb ska man göra det ordentligt. Det tänket har jag tagit med mig in i politiken.
Jag säger vad jag tycker, ibland kanske lite för rakt. Jag kommer inte alltid säga det som är mest populärt. Men har jag tagit ställning kan ni vara säkra på att jag tänkt igenom det först.För mig är mycket egentligen ganska enkelt.
Det ska löna sig att jobba och anstränga sig. Har man betalat skatt ska man också kunna förvänta sig att vården och skolan fungerar och att samhället finns där när man verkligen behöver det.
Här hemma i Askersund ska vi vara rädda om kommunens pengar. Det är inte politikernas pengar. Det är våra gemensamma pengar. Och alla problem går inte att lösa genom att bara lägga på mer pengar. Ibland måste man våga tänka nytt.
Måste kommunen verkligen göra allting själv?
Det finns jobb där det kan vara både bättre och billigare att ta hjälp av företag. Kommunen har inget egenintresse av att äga maskiner och göra allt själv.
Det kan dessutom gynna våra företag och ge mindre företag trygghet att växa och kanske anställa. Jobbet försvinner ju inte, någon ska fortfarande göra det. Allt ska självklart inte läggas ut. Men vi måste våga fråga vad kommunen ska göra själv och vad andra kan göra bättre.
Efter åtta år i politiken känner jag mig fortfarande mer som en vanlig arbetare än som en politiker. Men jag tycker ändå att jag varit med och fått en hel del gjort.
Norrbergaområdet med lägenheterna i gamla skolan och vattentornet är ett exempel. Lärkbackens nya seniorboende är ett annat projekt som jag är glad att ha fått vara med och förverkliga. Jag har också varit med och beslutat om förändrade vägbidrag för att få dom mer rättvisa.
Sedan finns det frågor som blivit riktiga långbänkar.
Badplatsen i Åmmeberg är ett sådant exempel. Det var många turer innan vi kom i mål. Arkeologi, regler kring muddring och en massa annat som måste lösas.
Sånt kan göra mig riktigt frustrerad. Man vill bara göra samhället lite bättre och tänker att det här borde väl gå att lösa. Men jag har också lärt mig att vissa saker måste få ta tid om det ska bli rätt.
Det är lite så jag ser på torget i Askersund också.
Vi Moderater brukar inte gå till val på en lång lista med vallöften. Jag tycker faktiskt det är bra. Lovar man något ska man också göra vad man kan för att få det gjort.
En sak vi vill jobba med nästa mandatperiod är att få ordning på torget.Det här är kanske inte ett vallöfte som många partier skulle välja att gå till val på:
”Ge oss förtroendet så ska vi dra igång ett jobb som kommer ta tid, kosta pengar och som vi dessutom kommer få klagomål på under tiden.”
Det låter kanske inte som världens bästa valslogan.
Men torget är ett problem vi måste lösa och jag är inte beredd att fortsätta laga lite här och där för att sedan stå med samma problem igen.
Torget är gammalt och under det finns gamla torglager som vi måste ta hänsyn till. Torget byggdes för helt andra och betydligt lättare fordon än dagens. Det finns helt enkelt ingen quickfix.
Vi behöver lyssna på dom som bor här och på företagarna runt torget och hitta rätt sätt att göra det här. Målet är att vi ska få ett torg som fungerar och håller långt in i framtiden.
Inga roliga vallöften den här gången kanske. Men ibland är det faktiskt så det är att vara ett ansvarstagande parti. Man måste ta tag i det som behöver göras.
Jag hoppas att jag får fortsatt förtroende att vara med och påverka Askersund. Jag kommer fortsätta vara den jag är, säga vad jag tycker och försöka få saker gjorda.
Mer än så tänker jag faktiskt inte lova.

Det här är en opinionsartikel som uttrycker skribentens egna åsikter.