Körde rattfull på fel sida av vägen, dömd till fängelse
När mannen började köra på fel sidan vägen drog kvinnan i handbromsen och tog nycklarna. Sedan kom polisen. Nu har den 60-årige mannen dömts för rattfylleri.
Den 2 januari förra året ringde ett vittne till polisen och berättade att en man som man uppfattade som berusad körde bil. När polisen kom till Logsjö, utanför Fjugesta, såg man en man sitta vid ratten i en bil och han var kraftigt berusad. Utanför stod några vittnen som bevakat den berusade bilföraren.
Till och från Systembolaget
Provtagningen visade att han hade 1,71 promille alkohol i blodet.
Den 60-årige mannen, hemmahörande i Sydnärke, nekade till att han kört bilen. Han hävdade att det funnits ytterligare person som kört bilen men denne hade nu avvikit från platsen.
Men en kvinna berättade följande historia inför tingsrätten. Hon berättade att mannen, som hon var bekant med, började dricka starköl vid 9-tiden på morgonen den dagen. Hon berättade vidare att de, med mannen bakom ratten, åkte till Systembolaget i Fjugesta för att köpa mer öl och sprit.
På väg tillbaka drack mannen medan han körde och blev ännu mer påverkad. Till slut började han köra på fel sida vägen.
Då skrek kvinnan att han skulle stanna samtidigt som hon drog i handbromsen. När bilen stannat tog hon nycklarna och gick från platsen.
Tingsrätten dömer nu den 60-årige mannen från rattfylleri och olovlig körning (han saknar körkort). Han döms till fängelse i en månad. Han ska också betala 2 600 kronor för provtagningen och analys och dessutom 1 000 kronor till Brottsofferfonden.