Gå till innehåll
Laxå / Sydnärkebor berättar
En man med glasögon och skägg står framför en svart skåpbil med texten

– Man ska må bra, och göra det man tycker om, säger Öystein Björndahl som driver företaget Öysteins Götteri i Laxå. Foto: Josefine Milton

”Min vision är inte att vara störst – men gärna bäst”

Publicerad: 24 July 2025 14:30

Öystens Götteri har nära 600 kaffemaskiner ute hos kunder. De köper in och säljer vidare upp till 40 ton kaffe per år. Två och ett halvt ton frukt körs ut varje månad, och dessutom sköter de transporter åt andra företag över hela Sverige, och ibland över Norden. Det mesta sköts av Öystein Björndahl och tre anställda. Allt började med en drickaautomat för 30 år sedan.

Öystein Björndahl har alltid varit en entreprenör, och i år är det 30 år sedan han fick frågan om att fixa dricka till ett företag. Kylskåpet byttes så småningom ut till en automat, och snart hade han ett tjugotal dricka- och varuautomater utplacerade på olika företag.

Idag är det kaffe i de hundratals automaterna som finns utplacerade i södra Närke med omnejd. I visningslokalen i Laxå kan man dock se att det inte bara är kaffe i automaterna. De flesta maskiner erbjuder även chai latte, och någon till och med Irish coffee.

Det är tre personer som jobbar i den dagliga verksamheten med påfyllning och service av kaffemaskinerna.

– Det är jag, Sara som är min svägerska, och Isak min son. Min äldsta son Didrick hoppar också in och hjälper till ibland, berättar Öystein.

En prisplakett i guld finns på en hylla bredvid ett svart muggträd med fyra svartvita muggar märkta

Öystein Björndahl blev utsedd till Årets företagare i Laxå kommun 2023. Utmärkelsen fick han för sitt engagemang och sin kärlek till hembygden. Foto: Josefine Milton

Öystein rycker ut

En deltidsanställd arbetar på kontoret, och ibland plockas det in extrapersonal till Öysteins övriga verksamhet som innefattar olika transporter. Leveranser åt Ica i Laxå och akuttransporter med reservdelar, är två andra delar som ingår i verksamheten. Öystein försöker att inte vara uppbokad hela dagarna, utan kan ofta rycka ut när kunder eller i stort sett vem som helst behöver hjälp.

– Förra veckan ringde Stig Karlsson från modelljärnvägs-föreningen på eftermiddagen. En släkting till honom var konduktör på tåget som skulle stå på Laxå station i ett par timmar, och de hade inget kaffe.

Femton minuter senare var Öystein där, och redo med kaffet. En av resenärerna frågade om han kände till någon som kunde köra dem till Landvetter.

– Vi har ingen taxi här, men den enda som kan hjälpa er är nog jag, svarade Öystein. Jag lämnade kaffet och alltihop till Stig, så han tog hand om det, och sedan körde jag dem till Landvetter.

I efterhand har Öystein haft kontakt med de tacksamma resenärerna som till slut hann till den Wimbledonmatch de var på väg till.

– Det blev verkligen positivt, framför allt för Laxå. Jag brinner otroligt mycket för Laxå, och jag trivs här. Jag gillar att känna folk och prata med folk, säger Öystein som tack vare sitt personliga företagande, och marknadsföring blivit lite av en lokalkändis. 

En man med glasögon och en svart skjorta med en kaffekoppslogotyp står bredvid en kaffemaskin, med muggar och andra kaffetillbehör i bakgrunden.

Det är svårt att undgå skyltar med Öysteins Götteri för den som befinner sig i Laxå, eller bara snabbt passerar. Vid alla ortens infarter sitter en skylt.

– Det är viktigt att man syns och finns hela tiden, så att folk inte glömmer bort det, säger Öystein.

Omsätter över 12 miljoner kronor

Enligt entreprenören tillhandahåller Götteriet kaffe till 99 procent av alla kaffedrickande företag i Laxå. Han vision är egentligen inte att vara störst, men gärna bäst.

– Ska man ha någon bra som man litar på och vet att det funkar, då ska man kontakta oss. För oss handlar det egentligen inte om att få fler kunder, för vi har så pass många kunder idag, utan det handlar om att ta hand om dem vi har. De nya kommer automatiskt om man sköter sig, säger Öystein.

2023 omsatte Öysteins Götteri 10,3 miljoner kronor, och de förväntade siffrorna för 2024 ligger på över 12 miljoner. Det är en ökning på nästan elva och en halv miljon mot hur det såg ut för nio år sedan.

Är det marknadsföringen som har gjort att det går så bra?

– Ja jag skulle nog vilja säga att det är en stor del av det i alla fall. Vi sätter ju upp visitkort på kaffemaskinerna och det finns ju inte någon kollega i branschen som har visitkort på maskinerna. Vi har nog satt upp 10 000 visitkort, och vi får fylla på ibland. Det är ett billigt sätt att marknadsföra sig på.

Alla anställda får varsin mugg när företagen hyr kaffemaskin, föreningar inom kommunen sponsras med muggar. Termosar, skrivblock och skohorn med logga delas ut, föreningar sponsras och nästan 15 000 muggar har delats ut genom åren.

– Lokala ungdomar är det som jag vill sponsra mest. Det har blivit mycket sponsring.  Många vill ha pengar men jag försöker oftast sponsra genom att hålla med kaffe under ett event. Pengar försvinner bara in, men med kaffet så kommer de med mina muggar och grejer, säger Öystein.

Han fortsätter:

– Marknadsföring är roligt men visst, det kostar pengar också. Men jag tror inte vi hade varit där vi är idag om vi inte hade jobbat så mycket med det.

Cykelställ i svart metall mot en beige vägg, med flera vertikala stänger och utskärningar avsedda för att fästa cyklar.

Skohornen är tillverkade på Kumlafängelset och har en glad kopp på sig som även fungerar som kapsylöppnare. Foto: Josefine Milton

”ta det positivt i alla fall”

Att bo på en bra plats och ha ett jobb som man trivs med är en förmån, säger Öystein. Under 28 år var han anställd på företaget Talent Plastic som arbetsledare, det trivdes han bra med. Men när nedskärningar gjordes på företaget 2012 fick Öystein gå hem med full betalning under ett år.

– Det var ett perfekt startsprång för att gå vidare, och starta upp och leva på det här. Jag fick en spark i baken kan man säga.

Tror du på slumpen eller ödet?

– Jag tänker ofta, vad hade hänt om jag hade gått däråt eller däråt, vad hade hänt? Det finns någon mening med att det händer saker, det tror jag. 

Vad är meningen med livet?

– Att man ska må bra och göra det man tycker om. Jag tänker faktiskt på det varje dag, att nu gäller det att göra det man mår bra av. Du vet ju aldrig när det händer saker, man ska göra det man tycker är roligt. Jag har ju förmånen att kunna göra det i och med att jag driver mitt eget företag, och att det går så pass bra som det ändå gör. Jag är självständig och det är roligt med positiva människor. Sen kan det ju ringa kunder som inte är så glada men då gäller det att försöka vända det och ta det positivt i alla fall, säger Öystein.

Den första tiden efter att han blev uppsagd beskriver han som jobbig, men att han försökte vända det till något positivt, och det gjorde han.

– Jag brukar säga, när människor kommer med sina problem att de ska ge det tre månader. Man tar de här tre månaderna som är skit. Men sedan vänder det oftast, om man har någon tendens till positivitet.

”flest prylar när den dör, han vinner”

Tatueringarna på Öysteins armar speglar två av hans stora intressen, nämligen kaffe och Tesla. Han köpte en Tesla som tjänstebil för 10 år sedan, idag har gått 46 000 mil.

– Det var den dyrast bil jag någonsin har skaffat. Men tittar jag på sista raden vad den kostar mig så är det den billigaste bilen jag haft. Ju mer mil man har desto billigare blir den. När jag laddar den hemma blir det en till två kronor milen. 

Är det ditt bästa köp?

– Ja det får jag lov att säga. Och just det här att jag har fått en helt ny värld med människor att lära känna. Man pratar med folk när man stannar vid laddstationer, man har ju ett gemensamt intresse. Jag jobbar mycket för att värva medlemmar till klubben också, berättar Öystein som sitter med i styrelsen för Tesla Owners Sweden.

Snabbladdning av bilar finns numera i Laxå, vilket Öystein har varit med och ordnat. Snart kommer även Teslas egen Supercharger att finnas.

– När Teslas laddare blir inkopplade så tror jag att vi har 40 laddare som är snabba mellan bowlingen och Rastpunkt. Det blir som ett laddnings-mekka, säger Öystein.

Han fortsätter:

– I söndags när jag åkte förbi var det 25 bilar som laddade samtidigt. Det är jätteroligt för Laxå och gör att fler och fler stannar här. Tågen stannar ju bara här när de går sönder. Bilarna laddar ju och äter. Jag har kaffet i alla serveringar runtomkring, så det gynnar ju mig också.

En man står bredvid en svart bil med texten

Varje år träffas Tesla-ägare och campar ihop världen över. De senaste tre åren har ”camper day” skett på Laxå flygplats. I år deltog 150 Teslaförare och alla sover i sina bilar. Foto: Josefine Milton

Du var tidig med att köpa en Tesla. Är det viktigt för dig att vara först med ny teknik och nya prylar?

– Det fanns ingen i det här området som hade Tesla då, nu är det flera som har. Jag gillar prylar. Den som har flest prylar när den dör, han vinner, säger Öystein och skrattar. Om man frågar dem som känner mig så skulle de nog säga att det är så. Jag tycker att det är roligt.

På Öysteins Götteris logga står slogan en naturlig paus och på hans andra ”prylar” som limousinen står det en lååång paus, och på trehjulingsmotorcykeln står det en snabb paus. Öysteins humor genomsyrar det mesta han gör i företaget, och glädjen i det sprider han vidare mot sina kunder.

En mötesplats för likasinnade

Öystein har ett stort kontaktnät och umgås med många av sina vänner genom företagarnätverket Rotary. Han beskriver det som en mötesplats för likasinnade där det finns möjlighet att dela erfarenheter och utbyta affärer.

– Vi försöker jobba bort det här gamla Rotary, där man träffas och dunkar varandra på ryggen och röker cigarr och tar en konjak eller nåt. Där är inte vi i Laxå, utan vi är en ganska ungdomlig grupp. Medelåldern är ju annars nästan alltid i Rotary över 60 år. 

Medlemmarna i Rotary består till stor del av män men de hoppas på att fler kvinnor ska välja att vara med. De träffas varje måndag och vid ett tillfälle varje månad samarbetar de med Laxå kommun.

– Kommunen lånar lokalen och håller i öppet företagarmöte, där är vem som helst välkommen. Det är jättepositivt och ett bra samarbete där de står för programmet. 

En rad kaffeautomater är placerade mot en vägg med monterade kaffekoppshållare och hyllor i ett café eller fikarum på ett kontor.

I visningslokalen står kaffemaskiner på rad, på några av dem kan filmer visas. I andra finns display med möjlighet för företaget att skriva egen hälsning. Foto: Josefine Milton

Grottan

När Sydnärkenytt träffar Öystein Björndahl så befinner han sig i ”grottan”, som en av hans tre lokaler kallas. Om han någon gång under dagen sitter stilla, eller arbetar framför dator så är det där man kan hitta honom. Framför sig har han en mängd lappar med anteckningar på, och varje morgon går han igenom lapparna för att se vad som ska åtgärdas under dagen. Det kan bli långa arbetsdagar, vilket Öystein inte har något emot. Senare i år fyller han 60, men än finns inga tankar på att gå i pension under de närmaste åren, eller någonsin. Det har han alldeles för roligt för att tänka på.

Öystein beskriver sig som en lokalpatriot ut i fingerspetsarna.

– Jag kom till Laxå med min familj som 15åring och skulle absolut inte flytta till den här hålan. Jag rymde och tog cykeln, och drog tillbaka till Örebro. Nu är jag den enda i familjen som bor kvar och jag stormtrivs här, berättar Öystein Björndahl.

Namn Öystein Björndahl

Ålder Fyller 60 i november

Födelseort Kvidinge i Skåne

Smultronställe i Sydnärke Jag tycker om att vandra jättemycket, och det finns ett vindskydd som heter Bäckelid som är fantastiskt fint. Det ligger mellan Borasjön och Svartå efter Bergslagsleden.

Vad gör du helst på semestern? Jag reser utomlands för att få lite lugn och ro, jag måste åka från Laxå. 

Vad läser eller lyssnar du helst på? Radio

Om du hade möjlighet att skänka bort en stor summa pengar vem skulle då få dem? Jag skulle se till så att mina barn fick dela på pengarna. Då tryggar man ju för dem.

Annons

laxa