Gå till innehåll
Kumla
En äldre man reparerar skor vid en arbetsbänk inomhus, medan en spöklik figur framträder i bakgrunden nära ett fönster.

Onsdag 29 oktober stundar spökjakt på Skoindustrimuseet i Kumla - läskigt värre! Pressfoto: Skoindustrimuseet

Spökvandring på Skoindustrimuseet

Publicerad: 23 October 2025 15:54

Nu är det dags för höstlov och den som gillar att bli lite skrämd kan delta i en kuslig spökvandring på Skoindustrimuseet i Kumla, onsdag 29 oktober. Förutom spökvandring bjuder man även på bokstavsjakt och tipspromenad under nästa vecka.

Arrangörerna tipsar om att det kan vara bra att ha med en vuxen som sällskap, om vandringen visar sig vara lite mer läskig än vad man kanske tänkt sig.

Kl. 13-13:45 sker spökvandringen för årskurs 1-3, medan årskurs 4-6 kan gå spökvandringen kl. 14:30-15:15.

Spökvandringen arrangeras i samarbete med Kumla kulturskola och anmälan sker senast 28 oktober via mail: ella.johansson@kumla.se. Antalet platser är begränsade.

Fler kostnadsfria evenemang

På Skoindustrimuseet har man även en bokstavsjakt och tipspromenad under torsdag 30 oktober och fredag 31 oktober, kl. 13-17. Ingen föranmälan krävs för dessa.  Samtliga evenemang är kostnadsfria. 

Annons

kumla