Pausar manifestationer mot Israels krigsföring
Lördag 18 oktober pausas de manifestationer som hållits mot Israels krigsföring i Gaza att pausar, det meddelar Vänsterpartiet Kumla i ett pressmeddelande. Manifestationerna har arrangerats av bland annat just Vänsterpartiet, Socialdemokraterna och Miljöpartiet.
– Vapenvilan ser ut att i stort sett hålla. Gisslan och palestinska fångar är släppta och nödhjälp har börjat komma in. Vi väljer därför att inte genomföra vår manifestation på lördag. säger Rolf Östman från Vänsterpartiet i pressmeddelandet.
– Visserligen har ännu så länge inte tillräckligt med nödhjälp släppts in och den fortsatta utvecklingen är osäker, men det har gått åt rätt håll i Gaza.
Han fortsätter:
– För vår del behöver vi prata igenom hur vi ska arbeta med Palestinafrågan framöver. Bosättarnas och Israels övergrepp på Västbanken fortsätter ju, ska det bli en rättvis och hållbar fred så behöver tvåstatslösning komma till, säger Rolf Östman.
Om manifestationerna de kommer att återupptas beror på utvecklingen i Gaza och hur arrangörerna tänker sig arbetet med hela Palestinafrågan. (SaW)