
Chefen för anstalten i Kumla, Jaques Mwepu, har kritiserat förslaget att placera 13-åringar i fängelse. Foto: LG Månzon.
Förslag om att 13-åringar fängslas i Kumla stoppas
Vid anstalten i Kumla har man förberett sig på att börja ta emot 13-åringar dömda för grova brott. Men så blir det nu inte. Under torsdagen meddelades att beslutet stoppas.
På Kriminalvårdens hemsida står att läsa att regeringen återkallar propositionen med förslaget om sänkt straffbarhetsålder till 13 år. Detta eftersom regeringen plötsligt svängt i frågan då de inte tror att de kommer få tillräckligt stöd i riksdagen.
– Vi har bestämt oss för att ta ansvar i det här läget och återkalla propositionen. Vi kommer i närtid tillbaka till riksdagen med en ny proposition, säger Gunnar Strömmer (M), justitieminister under en pressträff på torsdagen.
I stället föreslår regeringen en sänkt straffbarhetsålder till 14 år, den linje som Socialdemokraterna har och som även den tidigare utredningen landade i. Enligt Gunnar Strömmer kommer förslaget att behandlas under sommaren och beslut kan fattas under sommarriksdagen i augusti.
Kriminalvården har förberett sig för uppdraget och att kunna ta emot 13-åringar från och med den 2 augusti.
Chefen för Kumlaanstalten Jaques Mwepu har uttalat sig kritiskt om att placera så pass unga i det fängelse han basar över. Kritiken är även något han personligen framfört till justietieminister Gunnar Strömmer.