Gå till innehåll
Kumla

Boende i Hardemo får inte hyra ortens idrottshall längre

Publicerad: 25 October 2025 12:40

Boende i Hardemo är irriterade över att de inte längre kan hyra ortens idrottshall. Kumla kommun har slutat att hyra ut den efter beslutet om att ortens skola och förskola lades ner.

Frågan om idrottshallen i Hardemo togs upp av Johan Jörtsjö (Kd) vid kommunfullmäktige i måndags. Hans kortfattade, men ändock raka, fråga var varför hallen i Hardemo inte finns tillgänglig för uthyrning längre. Den som Jörtsjö vände sig till var Karin Johnsson (M), ordförande i samhällsbyggnadsnämnden. 

Hänvisade till kostnader

– Som alla vet så är skolan i Hardemo stängd (efter vårterminen 2025). Just nu då uppdraget är att sälja fastigheten så har ingen uthyrning skett den senaste tiden, svarade Karin Johnsson. 

Hon fortsatte med att berätta att förutom skoltiden så fanns under 2024 fyra säsongsbokningar om totalt sju timmar per vecka och att man genom att inte hyra ut hallen sparar kostnader för lokalvård och uppvärmning. 

– Skulle man öppna upp för det här behovet igen innebär det en kostnad för lokalvård och uppvärmning av hall på ungefär 100 000 kr per år. Intäkterna skulle om man räknade efter vad som bokades under 2024 bli 22 800 kr, sade Johnsson. 

“Finns inget behov”

Johan Jörtsjö svarade följande:

– Det var en del siffror där, men jag tänker att en tom lokal kostar ju också pengar och vi vet ju inte när eller i vilken form vi kommer kunna avyttra den här fastigheten. Så möjligheten att kunna hyra lokalen under tiden borde kunna tillgodoses.

Karin Johnsson replikerade: 

– Om det nu finns ett behov av att hyra ut den här lokalen så måste de som vill hyra den höra av sig till kommunen, men just nu finns det inget behov överhuvudtaget. 

Detta svar fick åhörare från Hardemo på plats att skaka på huvudet och bita sig i läppen. En man från Hardemo, som satt precis framför undertecknad, reagerade genom att sparka med skon i väggen framför sig i vad som får tolkas som en form av protest. 

Försöker sälja byggnader

Johan Jörtsjö hade inget mer att säga efter detta.

När frågan tagits upp via Facebookgruppen “Vad händer i Kumla” i veckan så har flertalet skrivit att de visst försökt att boka hallen i Hardemo utan åtgärd, såväl privatpersoner som föreningar, och att ett behov finns.

Efter att Kumla kommun lade ner skolan och förskolan i Hardemo så har man försökt att sälja byggnaderna. Dock ännu utan någon framgång.

Annons

kumla