Gå till innehåll
Askersund

Lägenheter både högt och lågt när Norra Bergen omvandlas. Foto: Weine Ahlstrand

Spektakulärt bygge i
Askersund – inflyttning i sommar

Publicerad: 25 March 2022 11:28

Lägenheterna i Vattentornet är utan konkurrens det mest spektakulära bygget i Askersunds kommun just nu. Kanske det mest spektakulära någonsin. Förutom att det är ett vattentorn, så blir det stadens högsta lägenhetsbygge.

Till sommaren 2022 ska det vara klart för inflyttning. Och alla sju lägenheterna i tornet är sedan länge bokade. Bokade är också de sju marklägenheterna som börjar ta form i området runt själva vattentornet. 

– Tidsplanen håller. Det blir inflyttning som panerat säger Anders Gustafsson, vd för kommunägda Askersundsbostäder AB.

Det är Askersundsbostäder som står bakom omvandlingen av hela Norra Bergen-området. Här ingår förutom vattentornet och de nya marklägenheterna även Norrbergaskolan från 1905 som numera inrymmer åtta moderna lägenheter.

– Det är ett annorlunda och väldigt roligt projekt att driva. Vattentornet är ju ett landmärke för staden och hela Norra Bergen har ju ett fantastiskt läge, menar Anders Gustafsson.

Askersundsbostäders vd Anders Gustafsson gillar Vattentornsprojektet. Foto: Weine Ahlstrand

Kulturhistoriskt riksintresse

Vattentornet byggdes 1907, är 31 meter högt och har kulturhistoriskt riksintresse. Det sista innebär vissa begränsningar och framför allt krävs en känslig arkitekthand. Bland annat får det bara göras ytterst små förändringar på utsidan av tegeltornet. Insidan blir däremot helt förändrad. Här ryms lägenheternas kök och badrum, medan övriga boytor skapas i en tillbyggnad. I själva tornet finns också hiss och trapphus.

De sju lägenheterna i tornet har tre rum och kök och en bostadsyta på 70 kvadratmeter. Alla lägenheterna har balkonger med utsikt över stan och sjön Alsen. Undertecknad kan bekräfta att utsikten är magnifik, inte bara från sjunde våningen utan även längre ner i tornet. 

Marklägenheter i äldre stil

Framför och vid sidan av vattentornet och gamla skolan byggs sju marklägenheter som alla har tre rum och kök och är på 90 kvadratmeter. Marklägenheterna kommer att ha en egen liten trädgård och förråd. Husen byggs i äldre stil med faluröd träfasad för att smälta samman med områdets äldre bebyggelse.

– Här finns Norra Bergens mycket gamla trähus, skolhuset från början av 1900-talet, vattentornet och Sofia Magdalena kyrka. Det är många byggstilar och  kulturhistoriska värden att ta hänsyn till. Jag tycker att vi fått till en bra helhet som även uppfyller dagens krav på boendemiljö, menar Anders Gustafsson.  

Inte dyrare än andra byggen

Sammantaget handlar det om ett byggprojekt på cirka 70 miljoner kronor, där etapp 1 (skolan) står för cirka 15 miljoner kronor.

Är Vattentornet ett dyrt projekt?

– Inte extremt dyrt. Det hamnar ungefär på samma kostnad som annan nyproduktion, cirka 35 000 kronor per kvadratmeter. Så det är en ganska normal kostnad idag, även om jag personligen tycker att nyproduktionen av lägenheter börjar bli lite väl dyrt.

Energisnålt och miljömedvetenhet är ledord i byggprojektet.

– Där det går bygger vi i trä. Vi ligger markant under de energikrav som ställs på oss. Vi klarar även de nya hårdare krav som gäller från 1 januari 2022, säger Anders Gustafsson.

Bästa utsikten i stan. Vattentornet våning sju. Foto: Weine Ahlstrand

Annons

askersund