Gå till innehåll
Askersund

Överklagan om dessa bodars placering vid hamnen har inkommit, men nu avslagits. Foto: Anders Björk

Överklagan om hamnbodar avslagen

Publicerad: 23 August 2020 13:04

Företrädare för fastigheten Sundsbron 7 i Askersund har fått avslag på sin överklagan om hamnbodarnas placering. De ansågs, bland annat, skymma utsikten för besökare till fastigheten, men såväl Länsstyrelsen som Mark och Miljödomstolen har nu avslagit överklagan.

Sydnärkes Byggnämnd gav 2018 klartecken till Askersunds kommun att uppföra de hamnbodar som nu står vid hamnen i Askersund. Det var ett beslut som överklagades till Länsstyrelsen av Mia Lundgren, som äger fastigheten snett över gatan från hamnbodarna sett.

En fastighet med namnet Sundsbron 7.

Kunde inte visa fullmakt

Mia Lundgrens överklagan till Länsstyrelsen avslogs eftersom den kom in för sent.

Alfred Lundgren, med enskilda firman Restaurang Strandhugget, och med Mia Lundgren som uppgivet ombud, skickade dock in sin överklagan i rätt tid till Mark & Miljödomstolen. Men det blev avslag även där.

I beslutet står att läsa

“Domstolen har – vid äventyr av avvisning – förelagt Mia Lundgren att inom viss tid dels ge in fullmakt som visar att hon är ombud för Alfred Lundgren med enskilda firman Restaurang Strandhugget, dels inkomma med en tydlig beskrivning av grunderna för överklagandet. Hon har inte gett in någon handling med anledning av föreläggandet.”.

Mark och Miljödomstolen avvisade därför överklagandet.

Bodar ska ha förstört utsikt

Vad gällde då överklagandet från början?

Bygglovet för hamnbodarna ansågs åsamka fastigheten Sundsbron 7 olägenhet då de skymmer större delen av utsikten mot hamnen och vattnet som varit en betydande del i marknadsföringen för såväl restaurangen, caféet och galleriet. Dessutom ansåg att byggnaderna avvek från sin detaljplan för total byggyta.

Strandhugget finns vid fastigheten Sundsbron 7, men har nu varit stängd ett par år

Vidare står att läsa i överklagandet.

“Likaså utsikten från fönster och verandor i huset som påverkar uthyrning av rum och bostäder (rumsuthyrning och lägenheter). Byggnaderna är till stor nackdel för näringsverksamheterna, speciellt restaurang och café där omsättning och kundunderlag minskat då gästerna inte längre ser hamnen och vattnet såsom tidigare”

Även om överklagan avslagits hos både Länsstyrelsen och Mark och Miljödomstolen så påtalade Länsstyrelsen vid sitt beslut att “I detaljplanen finns en olycklig formulering beträffande byggnaders maximala storlek”.

Bodar byggda lägre än vad som tilläts

Men det var ändå inget som påverkade beslutet att avslå överklagan.

“Vad gäller byggnadernas storlek skulle en separering av boddelarna inte medföra någon annorlunda påverkan på omkringliggande fastigheter. Avvikelsen från detaljplanen gällande total yta anses som liten då bodarna visuellt upplevs småskaligt samt förenligt med planens syfte då de följer illustrationsskissen och dess grundidé.De uppförda hamnbodarna följer den gällande detaljplanen och är 35-59 cm lägre än vad som tillåts i denna”, står att läsa.

Om att etableringen av hamnbodarna ska ha bidragit till en försämring marknadsföringsmässigt och för fastighetens värde hos Sundsbron 7, enligt överklagan, svarades följande.

“Syfte inte att begränsa konkurrens”

“Synpunkten att de etablerade verksamheterna skulle konkurrera med tidigare etablerade verksamheter är inte relevant i bygglovsärendet. Detaljplanen möjliggör etablering av försäljningsbodar, vilket har skett. Detaljplanens syfte är inte att begränsa konkurrensen i området, utan snarare att öka utbudet”

Företrädare för fastigheten Sundsbron 7 kritiserade även Askersunds kommun i sin överklagan för bristande lyhördhet.

“Askersunds kommun väljer ofta att inte utreda hur deras förehavanden påverkar intilliggande verksamheter. Hamnen har gått från ett öppet och inbjudande område till ett område med “slutna cirklar” där vissa verksamheter favoriseras och ges parkettplats till den vackra sjöutsikt som alla tidigare hade”, ansågs.

Det finns en instans till att överklaga till gällande frågan och det är Mark och Miljööverdomstolen. Enligt Maria Gren på Sydnärkes Byggnämnd är det dock högst osäkert att de beviljar prövningstillstånd vid en eventuell överklagan.

Annons

askersund