Ikväll bestäms hur Askersunds kommun ska organiseras
Kommunfullmäktige i Askersund håller sitt tredje sammanträde för året onsdagen, där årsredovisning och omorganisation ska presenteras.
Ekonomichefen och kommundirektören kommer att redogöra för årsredovisningen för 2025. Kommunens resultat är ett underskott på minus sex miljoner kronor, men nämndernas samlade resultat är ett överskott på 2,2 miljoner kronor, vilket får anses vara positivt för kommunens kostnadskontroll. Det är finansförvaltningen som redovisar underskottet. Kommunens revisorer ska kommentera resultatet.
Ikväll tas också kommunens omorganisation upp. Förslaget innebär att kommunen går från sex förvaltningar till en kommunförvaltning med fyra kontor från 1 januari 2027. Ärendet återremitterades av kommunfullmäktige 16 mars. Nu ska frågorna som ställdes då besvaras. Förslaget är också att avveckla kultur- och tekniknämnden från årsskiftet 2026/2027 och inrätta en ny nämnd för kultur och fritid, medan tekniska frågor flyttas till kommunstyrelsen.
Platsen för sammanträdet är Kulturhuset Sjöängen klockan 18. Allmänheten är välkommen att delta på plats eller följa sammanträdet via en direktsändning på kommunens webbplats. Kallelse och handlingar inför mötet finns tillgängliga på hemsidan.