Gå till innehåll
Kumla / Speedway
Två speedwayförare i tävlingskläder tävlar på en grusbana; den ena föraren håller i en röd och svart flagga. Åskådare tittar på från läktaren i bakgrunden.

Smederna jublar efter att avgjort matchen i heat 15. I vit huva Indianernas Wozniak. Foto: Erik Widlund

Indianerna spurtade starkt, men föll i premiären

Publicerad: 5 May 2026 21:06

Indianerna föll med 43-47 mot Smederna i Eskilstuna när Elitserien hade premiär. Man gjorde trots förlusten en bra premiär. - Vi får ett kvitto på att vi är ett bra lag, sade lagledare Peter Johansson

En premiär är alltid en premiär. 

Ett tillfälle som är extra intressant då man ges en första anblick kring hur bra laget är, hur varje förare ser ut och hur de jobbar tillsammans ute på banan. 

Suverän debut av Pawlicki

Trots den knappa förlusten får det sägas att Indianerna lämnade premiären med mersmak och en känsla av att detta kan bli något bättre än senaste åren. 

Starten var dock tveksam. Förvisso hann både Kai Huckenbeck och Szymon Wozniak vinna heat i början (1 och 3). Men nyförvärvet Pawlicki inledde med en nolla och Rasmus Karlsson med två raka nollor och vips så ledde Smederna med 19-11. 

Flera motorcyklar, bland annat en svart Kawasaki och en röd Honda, står parkerade på rad längs en asfalterad gata intill en träbyggnad.

Åker man på speedway finns det alltid massa fina motorcyklar parkerade utanför.

Men från heat 6 och framåt gjorde Indianerna en riktigt bra match. Pawlicki kom igång mer och mer och var suverän i slutet och även Luke Becker imponerade. 

Vid heat 13 såg det ut som att Indianerna till och med gått ikapp. Szymon Wozniak vann heatet och Oliver Berntzon körde upp sig från sistaplatsen. 

Först till tredjeplats och därefter blev det kamp på mållinjen om andraplatsen. 

Efter någon minuts funderande så dömde domaren ändå att Smedernas förare var först och istället för lika ledde de då med två poäng med två heat kvar. 

Nära kvittera i sista heatet

Heat 14 vann Smederna med 4-2 efter heatvinst av Lebedevs före Pawlicki och med indianen Huckenbeck sist. Det krävdes därmed femetta i sista heatet för poäng. 

Och långt borta var det inte! Pawlicki vann heatet efter en sylvass förstasväng. Lagkamraten Wozniak var ett litet tag tvåa i heatet och Indianerna hade då 5-1. 

Men han fick inte riktigt med sig farten ut ur kurvan och inte bara en utan båda hemmaförarna kunde gå förbi honom och därefter hålla honom bakom sig. 

En folkmassa sitter på läktare under tak vid ett utomhusevenemang. Några av deltagarna bär jackor och hattar. Barnvagnar och rullstolar syns i den främre raden.

Publiksiffran denna kyliga kväll skrevs till 3 295

– Det tar ett tag att hitta rätt. Men vi kämpar oss nästan ikapp och till slut är det små marginaler som avgör. Vi får ändå ett kvitto idag på att vi är ett bra lag. 

Detta sade lagledare och sportchef Peter Johansson som fortsatte. 

– Vi har jagat en etablerad svensk förare, det är viktigt att ha som en brygga mellan de mindre etablerade svenska förarna och de utländska förarna. Och det fick vi också ett kvitto på idag att det funkar nu med Oliver Berntzons inträde. 

Huckenbeck vann eller kom sist

Har ni upplevt det saknats de senaste åren?

– Jo, men det blir så automatiskt då det är två olika världar. Idag får vi ihop hela laget, alla pratar med alla och de nya förarna är de typ av personer vi vill ha. 

Pawlicki poängbäst i sin debut med 11 poäng, kommentar om hans insats?

– Vi har ju haft många förare tidigare som ofta startat bra, men sen kroknat. Pawlicki är ju tvärtom, det har han visat mot oss ofta och han visade det även för oss idag. 

En speedwayförare i Eskilstunas lagdräkt håller i en röd hjälm och ler mot kameran, stående utomhus med suddiga byggnader i bakgrunden.

Hardemos stolthet Joel Andersson tog 6 poäng för Smederna via två heatsegrar.

För ett annat nyförvärv, Kai Huckenbeck, blev kvällen tvärtom mot Pawlickis. Han inledde med två heatsegrar och tog därefter två nollor. Tredje nyförvärvet Oliver Berntzon tog 4 poäng. Han hade rätt bra fart runt banan ändå, men kom iväg för dåligt i starterna. Luke Becker startade med en nolla och sen 8 poäng på tre heat. Många trodde nog han skulle köra i nomineringen, men istället körde Wozniak där som nollade. 

– Becker körde inte sista stinten efter sladdpaus vilket Pawlicki och Wozniak gjorde och båda gjorde riktigt bra heat där. Så eftersom banan ändrades en del vid varje sladdpaus körde vi med de två som var uppdaterade på banan, Becker köpte det beslutet. 

“En tuff dag för mig”

Oliver Berntzon sade detta efter sin debut med Indianerna: 

– Det var en tuff dag med dåliga starter. Så det blev uppförsbacke, men jag hittade ganska bra fart ändå i mitt tredje och fjärde heat. I det fjärde var jag säker på att jag var förbi Gleb Chugunov där på mållinjen, men domslutet blev ett annat. 

Och lagets insats?

– Överlag så är det en ganska bra match. Vi kämpar oss nästan ikapp och kör bra i slutet, men tyvärr räckte det inte, sade Oliver Berntzon. 

Hemmapremiär nästa tisdag väntar nu mot svenska mästarna Västervik

POÄNG: Przemyslaw Pawlicki 11 (fem heat), Luke Becker 8 (fyra heat), Szymon Wozniak 7+1 (fem heat), Kai Huckenbeck 6 (fyra heat), Jonatan Grahn 5 (fyra heat), Oliver Berntzon 4 (fem heat), Rasmus Karlsson 2+2 (fyra heat)

INDIANBETYGEN 1-5

Szymon Wozniak 3: Ett par starka heatsegrar, nollade i sista heat 15. 
 
Luke Becker 3,5: Inledde med en nolla, därefter riktigt vass. Gav ett skönt besked!
 
Kai Huckenbeck 3: Imponerade stort i sina två första heat och slog flera vassa motståndare. Därefter två sämre starter som gav nollor i båda heaten.
 
Oliver Berntzon 2: Hade rätt bra fart på hojen, men starterna var inte tillräckligt bra. 
 
Przemyslaw Pawlicki 4: Hur många gånger har man inte sett Pawlicki bli bättre och bättre i matcher MOT Indianerna? Nu var han det FÖR Indianerna istället.
 
Jonatan Grahn 3: En ganska bra insats. Synd han inte fick vinna heat 12 (andra reservheatet) som han länge ledde. 
 
Rasmus Karlsson 2: Kämpade med en hängig kropp och det såg segt ut i början. Bättre körning två sista heaten. 
 
SNITTBETYG: 2,79
Annons

kumla