Gå till innehåll
Kumla / Sport
Tre medaljförsedda personer står framför en ljusgrön vägg. Personen i mitten håller i en termos i svart och guld. Alla är klädda i mörka kavajer.

Prispallen. Ulrika Svensson, (Brons), Fredrik Harbe (Guld), Andreas Svensson (Silver)

Fredrik sköt hem titeln vid KM

Publicerad: 7 May 2026 11:39

Klubbmästerskapen i Kumla Skytteförening blev en riktig nagelbitare. Efter att Sydnärkenytts Anders Björk tidigare konstaterat att pingisens KM är ”tävlingarnas tävling” var det nu skyttarnas tur att göra upp om prestigen. Den som drog det längsta strået var Fredrik Harbe.

Det är alltid något extra att slå kompisarna på hemmaplan, och i år är det Fredrik Harbe som kan sträcka på sig lite extra fram till nästa års drabbning. 

Han visade mästarklass redan i grundomgången och kopplade tidigt ett grepp genom att skjuta klart bäst i det inledande skedet. Det gav honom ett försprång som visade sig bli svårtuggat för de jagande konkurrenterna.

Rysare bakom ledare

Men bakom Fredrik blev kampen om de övriga medaljerna en riktig rysare.

Inför finalskyttet skiljde det endast 1,3 poäng mellan skyttarna på plats två till fem. Jan Danielsson, Andreas Svensson, Mats Jonsson och Ulrika Svensson hade alla skaffat sig utgångslägen som bäddade för en intensiv final. 

Även Magnus Andersson och Håkan Karlsson stod för starka insatser och knep de sista åtråvärda finalplatserna i det tuffa startfältet.

När finalskyttet inleddes fortsatte Fredrik att leverera och säkrade guldmedaljen med totalt 524,8 poäng. Bakom segraren utvecklades dock en kamp där varje skott räknades. Andreas stod för en av tävlingens starkaste prestationer när han i sitt absolut sista skott drog till med en strålande fullträff på 10,9 poäng – det högsta möjliga resultatet. Den kraftsamlingen räckte för att säkra silvermedaljen före de övriga utmanarna.

Medaljstrid in i sista skottet

Striden om bronset blev en duell mellan Ulrika och Mats. Genom att avsluta med två starka skott lyckades Ulrika återigen passera Mats i resultatlistan – en trend som hållit i sig under året.Marginalen skrevs till sist till endast 0,3 poäng. 

För att få en förståelse för hur lite det är, så motsvarar det mindre än tjockleken på ett vanligt kreditkort (ca 0,76 mm).

Det var inte bara i bronskampen det var tätt. Efter totalt 50 tävlingsskott skiljde det endast 2,8 poäng mellan segraren Fredrik och sjätteplatsen.

Det visar på den otroliga bredd och precision som finns i klubben just nu. För Jan Danielsson blev finalen dock tung; ett sista skott på för honom ovanliga 8,6 gjorde att han föll ner till en femteplats i den täta toppstriden

Texten är inskickad från Kumla Skytteförening och här är resultatlistan vid KM

1: Fredrik Harbe – 524,8 

2: Andreas Svensson – 523,9 p

3: Ulrika Svensson – 523,6 p

4: Mats Jonsson – 523,3 p

5: Jan Danielsson – 522,5 p

6: Magnus Andersson – 522,0 p

7: Håkan Karlsson – 518,4 p

Annons

kumla