Gå till innehåll
Lekeberg / Näringsliv
En kvinna med skyddshjälm och en rosa Swedeberg Gård-T-shirt står inomhus och håller i en sopborste. Bakom henne syns staplade säckar och upphängda brädor i ett väl upplyst rum som är under uppbyggnad eller renovering.

Katarina Hedengren har arbetat på Smedberga gård i stort sett hela sitt liv. Nu utökar hon gårdsverksamheten. Foto: Josefine Milton

Katarina utvecklar familjegården med gårdsbutik och färskpotatis

Publicerad: 9 July 2026 16:22

Förra helgen var det nyinvigning av gårdsbutiken på Smedberga gård och dessutom premiär för självplock av färskpotatis. ”Att gräva upp sin potatis från jorden det är lyx.”

Katarina Hedengren har arbetat på familjens gård sedan hon slutade gymnasiet. Intresset för lantbruk startade långt innan dess. Första gången hon körde traktor själv på ett gärde var hon nio år.

– Det är min pappa och mina tre farbröder som äger och driver gården sedan 1975, säger Katarina.

I släkten sedan 1899

I oktober 1899 köpte hennes pappas farfar Smedberga gård som ligger vid Ägelsta strax innan gränsen till Hallsbergs kommun.

Nu är det bröderna Dudley, Kenneth, Christer och Roger Larsson som äger gården. Katarina och hennes man Isak blir nästa generation att ta över driften i framtiden. Isak kommer från början från Örebro och långt innan de träffades var han jägare.

– När vi träffades sa jag att jag ska ha barn, och du ska bli bonde. Då sa han okej du har jaktmarker, jag tar dig, berättar Katarina.

Och så blev det.

Träskylt för Smedberga Gård med information om gårdsbutik, djurfoder och självplockning av potatis. Öppet dagligen kl. 10–20. Betalning med Swish går att använda.

Skylten som visar var man ska svänga av från länsväg 518 för att komma till gården.

Tiderna förändras

Smedberga gård var tidigare en mjölkgård men den verksamheten lades ner 2017 och sju år senare gjorde de sig av med de sista kvigorna och ungdjuren.

– Vi har haft kor i alla tider och det är sorgligt att det inte finns några kvar, men det är också en investeringsfråga. Skulle vi ha nya djur då hade vi behövt många miljoner för att bygga en ny ladugård.

“visste att jag skulle bli bonde”

Katarina ägnar sina dagar till att köra traktor i vårbruket alternativt arbeta i skogen beroende på säsong, och på sommaren lägger hon tid på renovering av gårdens byggnader.

– Jag är utbildad snickare för att vi hade så många hus som behöver kärlek. Jag visste ju att jag skulle bli bonde och jag valde en utbildning som kompletterade det.

För några år sedan började Katarina sälja spannmålssäckar samt brädor som sågats från träd från familjens skog. När en kund undrade om inte Katarina kunde utöka sitt sortiment med kaninfoder drog gårdsbutiken i gång ordentligt.

Ett lager där pallar med 25 kg-säckar med spannmål, bland annat havre och korn, förvaras, med handskrivna svenska prisskyltar som hänger från taket.

Gårdbutiken är fylld av diverse fodersäckar.

Sex glasburkar med olika sorters frön står uppradade på ett bord, och varje burk är märkt med ett nummer mellan 1 och 6.

Eget spannmål visas i glasburkar för att kunden ska se vilken sort de är ute efter.

Nu är den före detta koladugården fylld med foder till både kanin, höns och häst och det är kunderna som bestämmer vad Katarina ska köpa hem.

Vad kan gamla kunder se för skillnad från innan renoveringen av gårdsbutiken?

– Nu ligger det inte koskit i rännorna längre, förklarar Katarina.

Utrymmet som tidigare har använts till korna har nu städats, målats och nya innerväggar har satts upp. Taket har hon skrubbat centimeter för centimeter med diskborste.

– Jag har fortfarande ganska ont i armarna, säger Katarina och skrattar.

En kvinna med keps och arbetskläder står bredvid en grön industrimaskin i en verkstad, med bruna papperspåsar och förnödenheter i bakgrunden.

Katarina har numera en säckningsavdelning med maskin från en granne i hackvads via.

Självplock av potatis

Katarina har ingen tidigare erfarenhet av att odla stor mängd potatis, vilket gjorde att det kändes lite nervöst innan premiären av självplock av färskpotatis. Men när hon märkte att allt gått bra, och att det dessutom fanns rikligt med potatis i marken kunde hon andas ut.

– Jag ville ju ha färskpotatisar färdiga till midsommar men sedan blev det så kallt på nätterna under våren så man vågade inte sätta ner potatisen. Den är ju väldigt känslig för kyla, säger Katarina som till slut öppnade upp potatislandet för allmänheten förra helgen.

Hon fortsätter:

– Det är skönt för dem som inte har ett eget potatisland att ta hand om. De kan komma hit och gräva upp och låtsas att det är deras. 

En person som bär arbetshandskar och hörlurar använder en hacka för att sköta grödorna på en solig, grön åker med träd i bakgrunden.

Det finns en god samverkan mellan bönderna i trakten, berättar Katarina.

Starten på självplocket har varit väldigt lyckat och nästa år planerar hon att sätta pumpor på hela eller en del av området. Detta för att jorden ska återhämta sig och för att bli av med skadedjur som annars kan angripa potatisen.

– Jag levererar en del halm till halloweenevent och då önskar de ju pumpor också. Då har jag hämtat dem från en granne, men nu kan jag erbjuda det själv.

En person med grå handskar håller fyra nyplockade potatisar i händerna, medan gröna växter syns i bakgrunden.

Färskpotatisen Rocket är först ut och senare i år kan man även gräva upp Queen Anne i potatislandet.

Vad vill du säga till dem som funderar på att åka och besöka gården?

– Det är inget att tveka på. Ta en promenad och se er omkring, säger Katarina och tillägger att det är en aktiv jordbruksgård så man ska vara medveten om att det är stora maskiner som åker på området.

Annons

lekeberg