Gå till innehåll
Annons
Kumla / Konsert
Tio personer står på en balkong och ler mot kameran, medan byggnader, träd och en delvis molnig himmel syns i bakgrunden.

Det här gänget har jobbat med att få Familjefesten kommande helg så trevlig som möjligt. foto: Kumla kommun

Kumla laddar för Familjefesten kommande helg

Publicerad: 23 August 2026 14:46

För fjärde året i rad anordnas Familjefesten i Kumla. Kumla kommun står som arrangör för evenemanget, i år med ännu fler medverkande från närings- och föreningslivet, vilket innebär att man i år kan erbjuda ännu fler aktiviteter och två välkända artister på vår scen.

Familjefesten pågår den 29 augusti kl. 10.00-19.00 på torget och i stadsparken. 

Johanna Uddling, projektledare för Familjefesten, ser fram emot sommarens stora fest:

– Även om man kan tro att vi börjar göra det här evenemanget lite mer på "rutin", när vi nu gör Familjefesten för fjärde året i rad, så är den ena festen aldrig den andra lik. 

– Och det är ju så vi vill ha det! Igenkänning i en festlig stadsfest för alla åldrar, men även en och annan överraskning i vilka aktiviteter, upplevelser och foodtrucks som kommer att finnas på plats.

Under årets fest arbetar ungefär 150 personer med allt från planering av dagen till sjukvård, parkering, städ, värdskap, teknik, scen och mycket mer.

Likt tidigare år är festen indelad i några olika områden. På och runt Kumla torg hittar vi Aktivitetstorget som håller öppet kl. 10.00-15.00, fylld av aktiviteter och upplevelser för våra yngre barn. En rolig nyhet för i år är det lille-putt-tåg som man kan ta en tur med.

Vid ICA Maxi scenen, som området vid friluftsscenen intill Kumlasjön kallas, kliver Greta Gris, Musse och Helium, och Malte Knapp upp på scenen under förmiddagen. Under eftermiddagen och kvällen är det fokus på Kumlas lokala talanger, då Kumlas förenade musiker tar över.

Längre in i stadsparken hittar vi Aktivitetsparken, som likt tidigare år håller till runt Parksjön intill Sjöparkens växthus. Öppet kl. 12-19 och här är det fokus på fart och fläkt.

Intill Aktivitetsparken hittar vi konsertområdet, där kommunen även i år bygger upp en stor scen. Man drar igång uppladdningen inför kvällens konserter redan kl. 16.00. 

Då kommer det bland annat delas ut priset för ”Årets Kumling”, innan Medina går på scen kl. 17.00 och Felicia kl. 18.00.

För Johanna är detta den perfekta avslutningen på dagen:

– Med Medina och Felicia på scen är jag övertygad om att vi kommer få hela Kumla att dansa och le! Och vilken härlig avslutning på en fantastisk sommar i Kumla!

Allt under dagen är helt kostnadsfritt att ta del av, enda gången du behöver plocka upp plånboken är när du önskar köpa något att äta eller dricka.

Annons

kumla