Åströms antikaffär har blivit ett uppskattat utflyktsmål genom åren. Foto: Josefine Milton
Tio säsonger med gamla prylar – nu planeras en större satsning
I år är det tionde säsongen för butiken Åströms antik, retro och kuriosa på Holmagatan strax utanför Hällabrottet.
Daniel Åström driver butiken Åströms antik, retro och kuriosa, strax utanför Hällabrottet, sedan 2017. Butiken är i ett uthus som tillhör den gård där Daniel bor med fru och barn. Målet har från start varit att någon gång i framtiden kunna leva på intäkterna från verksamheten.
Om några år kan drömmen bli verklighet. Daniel har köpt en före detta skolbyggnad i närheten, planen är att renovera denna och sedan utöka verksamheten. För att komma dit krävs både pengar och tid.
– Det är en del kvar tills jag kommer dit, det beror på hur snabbt man får in pengarna, säger Daniel som räknar med att det kan ta upp till fem år.
Butiken är välfylld med prylar, porslin, inredning och möbler. Det är övervägande fokus på 30-60-talet men i stort sett en blandning av prylar från 1800-talet till 1980-talet.
I butiken finns en avdelning med porslin och även en hel del retroprylar som en gång i tiden stått i någons kök.
I taket hänger flera varianter av lampor.
Sortimentet har förändrats över åren
Daniel inhandlar en del varor efter eget tycke och smak, och har satt sin egen prägel på butiken. Men att hitta vad folk vill ha, och dessutom i rätt tid är viktigt för att lyckas i branschen, enligt butiksägaren.
– Vad folk vill ha ändrar sig över tid, vissa saker som folk har sprungit efter är inte lika aktuellt efter några år. Vissa trender kommer fort och går över, och vissa trender består över längre tid.
När Sydnärkenytt besökte Daniel 2017 berättade han att auktioner var en stor passion.
– Det finns inte så många längre, så det är svårare att hitta dem. Men det är fortfarande en rolig del av det hela, berättar Daniel.
Vad är det mest unika eller oväntade föremål som du har fått tag på?
– Unikt för vem kan man tänka, det är inte unikt för alla, alla gånger. Vissa skulle inte ens lyfta ögonen för vissa grejer som kan vara värda mycket. Ganska nyligen sålde jag fyra gamla Zingo-flaskor till en samlare för 8 000 kronor. Det är ju inte så många som ens skulle ge 20 kronor styck för en sådan sak.
Han lägger till att det alltid är kul när han kan ta in gamla köpmannadiskar i butiken som ibland bär på hundraårig historia.
Ibland tycker han att vissa saker säljs för snabbt.
– De hade gärna fått stå kvar i en månad eller två. Ibland hinner man inte glädjas själv av dem tillräckligt mycket.
Butikens rum är till viss del indelade i olika årtionden.
Vad har varit största utmaningen med att driva butiken?
– Att det är så många i branschen som kör svart. Jag är företagare med kassaregister, och betalar skatt på min försäljning som många andra fuskar med. Det är den svåraste biten. Jag konkurrerar med dem på auktioner. De kan ju kanske gå högre än mig för att de behöver inte betala någon skatt i slutändan när de säljer, och behöver inte ha samma vinst.
Betty Boop skapades under 30-talet och har en självklar plats i flera samlares hem.
Butiken är öppen tre dagar i veckan under högsäsongen. Torsdag, lördag och söndag klockan 11-15 fram till vecka 32. Efter det öppet söndagar resten av året.