Gå till innehåll
Kumla / Speedway
En person i mössa och väst står på en grusbana med tomma läktare och träd i bakgrunden under en delvis molnig himmel.

Markus Engman är inte bara en ordförande i kavaj. I jobbet med nya banan har han fått hugga i med grovjobb. Foto: Anders Björk

Nya banan för Indianerna klar till tisdagens premiär

Publicerad: 6 May 2025 7:53

När Indianerna på tisdag kör sin hemmapremiär gör de det på en helt ny bana i Sannahed. Man hann klart med ombygget precis i tid. - Det kommer bli bättre racing nu, säger ordförande Markus Engman.

Som Sydnärkenytt tidigare skrivit om är hela sargen utbytt. Ett krav från förbundet för att få fortsätta köra. Detta har Kumla kommun, som äger arenan bekostat. 

Enklare nu få till banan

Men det är många fler saker som åtgärdats på banan. 

-Vi har gjort om innerkanten av kurvan och lagt en yta av asfalt innanför. Och sen har vi ändrat doseringen av banan och fått en helt annan lutning på banan, det kommer innebära en stor förändring, säger ordförande Markus Engman. 

Två män sitter på röda stolar framför en vägg med logotypen

Markus Engman med sin namne Markus Lindegren tar igen sig en stund.

Att byta ut sargen och ändra innerkanten var båda krav från förbundet. Att ändra doseringen var dock inget krav från någon. Men man har gjort det ändå. 

-Det är för att få till bättre racing. Vi har märkt senaste åren att vi har fått preparera väldigt mycket inför varje match för att få till en bra racingbana och det har varit svårt att träffa rätt varje match. Nu kommer det vara färre saker som kan gå fel. 

Vatten rinner undan bättre

Tror ni “nya” banan kommer gynna hemmalaget?

-Inte inledningsvis skulle jag säga, för det kommer ju vara en helt ny bana även för våra förare. De kommer förvisso hit på måndag för att träna, men jag tror ändå det tar några matcher att hitta rätt. Men därefter ska det kunna bli mer av en hemmabana, gästande lag har ju aldrig åkt på den här banan som vi får. 

Anledningen att man lagt asfalt innanför kurvorna och dragit in kurvorna lite handlar mycket om att man vill få till bättre avrinning av vatten. Den typ av räls man hade tidigare var väldigt krokig. Nu har man en jämnare innerkant. 

-Vi hade ju dispens från förbundet förra året för vår innerkant, men var tvungna byta nu. Nu kommer vattnet som samlas försvinna på ett bättre sätt. 

Men Indianerna har ändå varit bra på hantera regn tidigare, eller?

-Jo, men det har vi varit och det här kommer att hjälpa oss ytterligare på traven. Nu får vi ännu bättre förutsättningar kring det. 

Lär bli nytt banrekord 

Båda kurvorna har nu även blivit snävare. Framförallt “Hallsbergskurvan”.

-Den kommer vara tillbaka som den ska vara. De senaste åren har innerkanten, på grund av tjälen, flyttats ut i banan. Nu har den fått tillbaka sin ursprungliga form. 

En man i arbetskläder står på ett spår nära en röd traktor som hyvlar jorden. Träd och en resultattavla syns i bakgrunden.

Markus Engman stående på den asfaltsyta innanför kurvorna som är ny för i år.

Ändringarna har gjort att banan blivit kortare. Från 375 till 372 meter. Det innebär med stor sannolikhet att det ganska snart kommer bli nytt banrekord på Hea. 

-Man har varit här ute nu tre veckor i sträck efter jobbet och jobbat till det blivit mörkt. Vi har lagt på 1 000 ton nytt banmaterial, säger Engman. 

Det är kopiösa mängder av grus, lera och stenmjöl som lagts på. Och nu är det dags att skörda frukten av allt jobb. På tisdag körs premiären hemma mot Västervik. 

“Finns otrolig potential i laget”

-Det har varit stort intresse kring vår ombyggnation, många som är nyfikna. Jag hoppas och tror på en god tillströmning av publik på tisdag som vill se hur banan blivit. 

Det är såklart inte bara nyfikenhet kring banan som gör att publik kommer dyka upp. Det finns även flera nya intressanta namn att hålla ögonen på och i Västervik ges direkt en riktigt bra värdemätare om lagets kapacitet. 

Vid lagledarträffen stack assisterande lagledare Kai Salonen ut haken och sa att “han kunde inte se annat än guld för Indianerna”. Ett väldigt offensivt uttalande med tanke på att Indianerna inte varit i närheten av guld de senaste åren. Det senaste togs 1991. 

Noterbart är att ingen annan lagledare tippade Indianerna som etta, eller ens tvåa. 

-Nä, men årets Indianerna bygger väldigt mycket på utveckling. Det finns en otrolig potential där och jag tycker vi har ett starkare lag än ifjol och då slutade vi ändå trea i serien. Ifjol stack Lejonen och Västervik ut extremt mycket, vilket jag inte tror de kommer göra i år. Det blir en klart jämnare serie, avslutar Markus Engman.

Annons

kumla