
Eva Franchell har skrivit en uttömmande bok om Anna Lindhs gärning. Foto: Lars Litzén
Eva Franchell berättade
om Anna Lindhs historia
”En människa kan mördas men inte idéer” är titeln på Eva Franchells biografi om Anna Lindh som författaren berättade om på Kumla bibliotek under tisdagkvällen inför ett 20-tal åhörare.
Eva Franchell är journalist och ledarskribent på Aftonbladet. 10 september 2003 var hon sedan länge utrikesminister Anna Lindhs pressekreterare. Tillsammans gick de till varuhuset NK för att köpa en ny snygg kavaj när Mijailo Mijailovic kom i deras väg och Anna Lindh knivhöggs till döds.
Franchell inledde sitt föredrag med att påminna om ett annat knivmord i somras på Donners plats i Visby där Ing-Marie Wieselgren, doktor och psykiatrisamordnare, dödades av en man som sedan medgett att han även tänkt döda Annie Lööf.
Lööf har under sin partiledartid fått ta emot många allvarliga hot och kunde efter sitt avgångsbesked nyligen vara glad över att hon kommit undan utan skador.
Så otäckt tufft kan det vara - särskilt för kvinnor - att agera offentligt för samhällsförändringar.
Med god insyn
För Eva Franchell innebar mordet på väninnan Anna Lindh en svår tid, ett trauma som hon småningom tog sig ur genom att börja skriva.
Hon är en socialdemokrat med god insyn i flera av partiets maktpåliggande toppskikt (beskrivet i tidigare böcker).
- Men det har irriterat mig att Anna Lindhs eftermäle har varit så ytligt, säger hon och anser att detta även beror på att Socialdemokraternas ledning höll mordet ifrån sig, man ville inte blanda sig i utredningen som man gjorde med den om mordet på Olof Palme.
Då blev det polisens beskrivningar som fastnade med en minister på shoppingrunda. Lindhs politiska gärning fördunklades. Därför till slut 19 år efter hennes död denna heltäckande biografi på närmare 500 sidor med källförteckning.
Brådmoget barn
Anna Lindh var ett brådmoget barn, dotter till en konstnär och en lågstadielärare. Ett bildat men knappast penningstarkt hem som landat i en by utanför Enköping. Redan som 12-åring går Anna med i SSU (Socialdemokraternas ungdomsförbund), stöder FNL i Vietnam, läser mycket - och gillar mode. Studier i juridik och studentliv i Uppsala men inte kårpolitik utan fortsatt engagemang i SSU.
- Hon delar upp livet i olika bitar, förklarar Franchell. Hon har lätt för sig, orkar mer än andra, klarar alla examen med spets. Det var på nåt sätt utstakat att hon skulle bli nåt stort.
1982 blir hon Riksdagens yngsta ledamot (25 år) och 1984 väljs hon (kompromisskandidat mellan falangerna) till landets SSU-ordförande vilket brukar vara en språngbräda. Anna Lindh tillhör ”förnyarna” framsprungen ur freds- och miljörörelsen med kooperativ självförvaltning som ett sätt att omvandla den gemensamma sektorn i motsats till privatiseringar.
- Hon lyfte miljöfrågorna i SSU och det var väldigt tidigt, betonar författaren.
Blir miljöminister
1994 blir Anna Lindh miljöminister i Ingvar Carlssons S-regering och Eva Franchell hennes medarbetare (tillsammans med Kumlabon Lisbeth Björklund).
- Hon är oerhört strukturerad om vad som skulle göras, hon skriver upp målen hon vill uppnå och skickar ut dem till miljöorganisationer och tidningar.
- Vet ni en politiker idag som vågar sätta upp tydliga mål? undrar Eva Franchell.
Lindhs aktivistiska sida demonstrerades även på ministernivå i samband med att Shell tänkte sänka Brent Spar, en uttjänt oljeplattform i Nordsjön. Greenpeace protesterade och den svenska miljöministern gav eldunderstöd på olika sätt som ledde till ett internationellt förbud.
“Ta på en dräkt”
- Eva, du får ta på dig dräkt i morgon, sa Anna till mig en dag (1998) och det kröp fram att hon skulle bli utrikesminister.
- Hon hade ingen lätt start i Arvfurstens palats men hon läste på, lyssnade på personalen och sparkade hälften av cheferna, säger Eva Franchell. Hon drev på utvidgningen av EU, som man kan ifrågasätta nu men som var rätt då. Och hon hade en avgörande roll för att stoppa inbördeskriget i Makedonien.
Efter den svenska EMU-omröstningen 2003 hade dåvarande statsministern Göran Persson tydligen tänkt att lämna sin post, så gick det interna S-snacket. Och på en balkong satt Anna Lindh, Margot Wallström och Eva Franchell och diskuterade efterträdare.
- Då sa Anna att hon skulle kandidera.
Om inte om…
- Om Anna Lind fått leva hade Socialdemokraterna sluppit en rad snabba byten som ledare. Vi hade fått flera reformer, hon var framsynt och bra på att läsa av sin tid.
- Vi har underskattat den politiska betydelsen av mordet på Anna Lindh, slutade hennes trofasta skildrare.