
Mari Klerén, eldsjäl i Svennvads IF ordnar för tredje året Run of Hope. Sonen, Alfred kommer delta. Foto: Henrik Östensson
Spring för livet och hoppet på söndag – Run of hope Svennevad
Nu på lördag, det vill säga den 14 september, är det dags för årets upplaga av Run of Hope i Svennevad ett motionslopp för att samla in pengar till Barncancerfonden.
– Man betalar så mycket deltagaravgift man anser sig har råd med. Allt går direkt till Barncancerfonden, vi har speciella QR-koden, för swish, förra året blev det ungefär 8 500 kronor, säger Mari Klerén, eldsjäl.
September är officiellt barncancermånad. Ett slags kraftsamling för barn med barncancer. Run of Hope loppen ordnas lite varstans mellan den 14 september och 21 september. På söndag blir det alltså i Svennevad, klockan 10 och samma tid, en vecka senare, i Sköllersta.
I Svennevad är det Svennevads IF som håller i arrangemanget.
i Ett dryckesföretag, Vitamin Well, sponsrar det hela. Alla som deltar får en energidryck.
– Men barnen får Festis, säger Mari.
Deltar på sinaegna villkor
– Man deltar på sina egna villkor. Vill man gå går det bra, vill man springa gör man det, valfritt tempo. Hundar är välkomna. Det finns två spår, ett på 1,9 kilometer och ett på 5 kilometer, man väljer det man tycker passar bäst.. Sedan kör vi ett lopp för de minsta här i trädgården till vår klubbstuga, det kanske är några hundra meter.
När man kommer tillbaka från loppet kommer man kunna köpa varm korv. Pengarna går givetvis också till Run of Hope-insamlingen. Förra året deltog cirka 50 personer.
Barnen får ett diplom för sitt deltagande.
– Är det bra väder kommer vi ha en hoppborg. Svennevads IF har en egen, men det får inte regna, då blir det för halt.
Har ett eget gym
Svennevads IF har klubbstugan i Svennevad, med bastu, omklädningsrum och motionsspår tillsammans med OK Tylöskog, orienteringsklubben.
– VI har ju inte längre någon direkt idrottsverksamhet någon tävlingsverksamhet. Men vi har faktiskt ett eget gym i källaren på Svennevads församlingshem, mitt emot kyrkan, berättar Mari.
– Det är ett bra gym om man tycker om lite lugn och ro när man tränar. Vi har en ny maskin, för stavgång.
Föreningen brukar också ordna diverse lovaktiviteter för barn och unga, bland annat disco under höstlovet. På fredag kommer Svennevads IF delta på föreningsdagen i Pålsboda.