
Bild från en av alla lyckade Lithellscuper på Sköllervallen. Foto: Charlotta Ericsson
Sköllersta IF jubilerar – en aktiv 90-åring
Nu på lördag firar Sköllersta IF 90 år. Det blir lite av en familjefest. Man passar också på att visa upp den delvis förnyade Sköllervallen, med en massa aktiviteter. Ett nostalgirum, med tidningsklipp, bilder och och ett par fotbollsskor från 1930-talet, med en komplett lokal historia, utlovas också. Allt drar igång klockan 10.
Jubileet bjuder på följande aktiviteter:
Tipsrunda för alla åldrar
Mat, fika och glass till försäljning
Ansiktsmålning
Hoppborg
Det blir också en rad prova på aktiviteter:
Barngympa
Fotboll
Padel
Boule
Bungee Fun Run. (Ett slags löpträning med gummiband på en särskild, uppblåsbar bana)
Tennis (kl. 10–12)
Tabata (kl. 11:00)
Barnloppet startar kl. 13:45.
Och så som som sagt nostalgirummet.
– Det finns bland annat bilder och klipp av Gunnar Hjamarsson, NA:s forna lokalredaktör i Pålsboda och lite andra minnesfäremål. Bland annat Gunnar Hafstens fotbollsskor som han spelade i på 1930-talet. Han var ne välkänd Sköllerstaprofil, som många minns, säger Jan Engman, ordförande för Sköllersta IF.
– Vi har också bjudit in flera gamla ordföranden i föreningen, vi får se hur många som dyker upp.

Sköllerstas damlag någon gång i mitten av 1980-talet
Ovanligt aktiv för en liten ort
För att vara en förening på en liten ort är Sköllersta IF en stor och ganska aktiv idrottsförening.
Stoltheten får nog sägas vara damlaget i fotboll, som spelar i divison 2 västra Svealand, just nu dock sist i tabellen. Herrarnas A-lag spelar i division 7
För den fortbollsintresserade är Sköllersta IF känt för sina 2 cuper, Lithells-cupen och lilla Lithellscupen och Lilla Lithellscupen.
Lithellscupen riktar sig till seniorlag mellan division fem och sju. Lilla Lithellscupen är den som lockar flest deltagare. Den riktar sig till barn och ungdomslag och spelas i slutet av maj.
Över 120 lag och 3 000 personer brukar besöka Sköllervallen när cupen pågår. Det finns också lite av ett farmarlag, IK Ekhagen, som hyr in sig på Sköllervallen, som också spelar i Division 7
Cirka 400 medlemmar
Det finns ungefär 400 medlemmar.
Föreningen ordnar också gymnastik i ortens gymnastiksal.
– Och så har vi några eldsjälar som spelar tennis och håller igång ett par banor, vi har också padelbanor och så ett pensionärsgäng som spelar boule, fortsätter Jan Engman
Föreningen brukar också ha ett flertal sommarjobbade ungdomar, som bland annat säljer varm korv vid Atria Lithells fabriksförsäljning.
Sköllervallen, ligger i utkanten av orten, vid vägen mot Ekeby. Det som i folkmun kallas Vranavägen. Under många år hade också föreningen en fotbollsplan vid en plats som heter Fall, några kilometer söder om Sköllersta. Där spelade man ofta fotboll på våren, innan planen i Sköllersta torkat upp. Föreningen slutade använda Fall 2003.
Sköllersta IF föddes på Café Rotmosen
Längst öster ut på nuvarande Stationsvägen, där även den s malspåriga järnvägen fram till 1962 passerade förbi ner till Norrköping, låg Café Rotmosen. På det cafeet bildades Sköllersta Gymnastik och Idrottsförening1935.
Några unga grabbar hade samlats på Sköllervallen året innan och spelat fotboll. De bestämde sig för att samlas på Café Rotmosen för att bilda Sköllersta Gymnastik och Idrottsförening, så att säga i tidens anda.
Förste ordförande kom att bli Allan Sandberg. John Pettersson var kassör, Hjalmar Karlsson, sekreterare övriga ledamöter Allan Nilsson, Nils Rapp och Erik Karlsson.
Arbetet med idrottsplats
1937 tillsattes en kommitté med uppgift uppföra en idrottsplats och 1942 ändrades namnet till Sköllersta IF.
Från 1948 hyrdes den så kallade Prästhagen för fotbollsspel och 1950 invigdes idrottsplatsen med namnet Sköllervallen. Den gula tegelbyggnaden med omklädningsrum och förråd stod klar 1952. det finns kvar än i dag.
Den lite större paviljongen invigdes 1982.
I början på 90 talet anlades det föreningen kallar C- planen. Nästa plan, det så kallade Havet blev färdig i början av 2000-talet. Då kunde man sluta använda planen vid Fall på våren. 2019 färdigställdes både padel- och boulebana.
Under klubbens glansdagar på 70 och 80-talet bestod klubben av en huvudstyrelse, sektionen Senior , sektionen Ungdom, sektion Boll, sektionen Gymnastik och sektionen Skidor och Friidrott. Judo fanns också på schemat under en tid och även innebandyn var en stor verksamhet på tidigt 2000-tal. Under 1980-talet hade Sköllersta IF över 800 medlemmar.
Under senare år har alltså klubben genomfört ett större leaderprojekt med stöd av Hallsbergs kommun. Man har bland annat byggt ut idrottspaviljonen, anlagt ett skärmtak som används vid cuperna och ett utegym.

Två av föreningens eldsjälar, Patric Andersson och Jan Engman. Foto: Henrik Östensson