Gå till innehåll
Hallsberg
Barn spelar en fotbollsmatch utomhus på en gräsplan, omgivna av tränare, åskådare och människor i rödvita uniformer, med byggnader och träd i bakgrunden.

Lördag och söndag fylls Hallsberg av 1000-tals handbollsspelare, tränare, funktionärer, supportrar i Järnvägen Cup.

Järnvägen Cup igång i Hallsberg

Publicerad: 30 May 2026 9:21

På lördagsmorgonen drog en av Sveriges största handbollscuper, Järnvägen Cup, igång i Hallsberg. Den pågår under lördag och söndag.

Under lördag och söndag fylls Hallsberg av 3500 handbollsspelare, deras tränare, föräldrar och supportrar, samt alla funktionärer från arrangerande klubben HK Järnvägen. Från Lund till Kramfors har lag i varierande åldrar kommit hit och många övernattar på Alléområdet. Matcherna spelas på 42 planer från 7.30 på morgonen till sent på kvällen.

–Det här är den näst största cupen vi haft, med 315 lag, säger Claes-Göran Lang i tävlingsledningen.

På grund av hallbygget på Alléområdet har ytan fått utökas.

– Det funkar och cupen är organiserad som vanligt, säger Claes Göran Lang.

Räkna alltså med en hel del folk, jubel och musik från Alléområdet, och lite mer utmanande trafik och parkeringssituation under helgen.

Annons

hallsberg