
Fredric Hanell tycker det var orättvist att de från anpassad grundskola inte fick samma peng för sina stipendium. Foto: Privat
Förälder reagerar över orättvisa kring stipendium
Att elever som slutade årskurs 9 i anpassad grundskola i Askersunds kommun bara fick halva stipendiesumman som elever från grundskolan fick har fått föräldern Fredric Hanell att reagera.
När årskurs 9 nyligen hade avslutning i Askersunds kommun delades stipendium ut till ett antal elever. Detta i ett samarbete med lokala företaget Essity.
Även några elever från den anpassade grundskolan fick stipendium. Deras var dock hälften av summan som de övriga eleverna fick - 500 kr jämfört med 1 000 kr.
Detta har fått föräldern Fredric Hanell att reagera och agera.
– Jag blev irriterad och tycker alla barn ska vara lika värda oavsett om de går i en normal skolklass eller anpassad sådan. Därför startade jag en insamling så att de barn som gick ut anpassade grundskolan ska få lika mycket, säger Fredric Hanell.
Han startade insamlingen i måndags kväll och redan tidig eftermiddag under tisdagen var nästan hela summan insamlad som krävdes för att eleverna från anpassad grundskola ska få samma peng. Fredric och hans fru har själva en son som går i en särskild undervisningsgrupp i mellanstadiet att relatera till.
– De kämpar väldigt hårt med skolan skulle jag säga även om de inte har samma rutiner som andra klasser har. Till sin hjälp har de också fantastisk personal.
Askersunds kommun har svarat på sina sociala medier om fördelningen att grundskolan och anpassad grundskola har olika inriktningar på sina stipendium. De nämner även att en större andel av eleverna från anpassad grundskola får ett stipendium jämfört med elever från grundskolan.