Gå till innehåll
Askersund / Brott

Pojkes vattensprutande slutade med misshandel

Publicerad: 25 March 2026 12:00

När pojken sprutade vatten på mannen för andra gången vid Shellmacken blev mannen arg och sparkade till bildörren. Då rusade pojkens pappa ut och misshandlade mannen. Nu döms pappan för attacken.

Vid Shellmacken i Askersund sprutande en liten pojke vatten på en man som var på väg in i butiken. Det här inträffade den 19 juni 2024. 

Tyckte föräldrar borde reagerat

När mannen kom ut ur butiken satt pojken i baksätet på en bil. Pojken vevade ner bilrutan och sprutade vatten på mannen en gång till. 

Nu blev mannen riktigt arg, mest frustrerad blev han av att ingen av pojkens föräldrar reagerade. Mannen gick fram till bilen och sparkade till mot bildörren där pojken satt. 

Då rusade pojkens pappa ut och angrep mannen.

Pappan knuffade omkull mannen, slog honom i ansiktet och sparkade även när mannen låg ner. Pappan åtalades för misshandel. Han nekade och menade att han bara försvarade sig och sina barn. Han var rädd att pojken skulle bli skadad. 

Köpte ej att det var nödvärn

Tingsrätten har tittat på bilderna för mackens övervakningskamera. Man konstaterar att det uppstod ett slagsmål. Men någon nödvärnssituation var det aldrig. 

Sedan mannen sparkat till bilen backade han tillbaka. Det fanns alltså ingen överhängande risk att han skulle attackera igen. Det är också besvärande för pappan att han fortsätter misshandeln och sparkar på mannen när han ligger ner. 

Tingsrätten dömer därför pappan för misshandel. Normalt sett skulle det leda till ett fängelsestraff på tre månader. I det här fallet väljer tingsrätten att döma pappan till villkorlig dom och 100 timmars samhällstjänst. Han ska också betala 20 000 kronor i skadestånd till mannen han misshandlade.

Annons

askersund