Caroline Andersson och dottern Cherry bakom ett av de snälla spökena. Foto: Josefine Milton
Under halloween blir det kusligt på gården
Under två helger i oktober förvandlas Björntorpet utanför Lanna till en mystisk halloweengård. Stora och små bjuds in till spökvandringar med skelett, pumpor och skrämmande figurer längs Svartån, där både snälla rundor och den tuffare ”helvetesrundan” väntar på modiga besökare.
Under två helger i oktober bjuder Caroline Andersson med familj in till spökvandringar på sin egen gård Björntorpet. Mellan 200 och 1000 besökare tar varje år del av spöken, skelett och pumpor på åkrar och i terräng längs med Svartån.
"Mammaspindeln" som Caroline skapat av en saccosäck har sina spindelbarn utspridda över hela området.
Inget för veklingar
Nu i oktober har Björntorpet, och dess omgivning, förvandlats till en mystisk halloweengård med olika rundor att ta del av.
– Den lilla rundan är det mer spöken, pumpor och snällare saker. Då går man på raksträckan på gärdet, och i ena hagen. Sedan kan man välja att gå ner till stora rundan som vi kallar ”helvetet” där är det lite mer terräng och man går längs med Svartån, förklarar Caroline.
”Helvetet” som tidigare kallades för ”Dödens skog” är inget för veklingar. Där kan besökare ta del av en vandring förbi lik som brunnit på kors, skelett och mörka figurer. Dessutom kan man på fredag stöta på 20 aktörer som hjälper till att få till rätt stämning.
– Under skräckvandringen är det vuxna som har vänt, kommit gråtande och inte vågat gå hela rundan, berättar Caroline.
Längs med Svartån stöter man bland annat på dessa figurer. Foto: Josefine Milton
Skattjakt
De flesta besökarna under halloweenfirandet är mellan två och tio år och har sällskap av föräldrar eller mor- och farföräldrar. De yngre deltagarna väljer ofta den snällare rundan och kan även ta del av halloweenskattjakt. För att hitta och kunna låsa upp skattkistan får man ta del av berättelsen om den förhäxade gården, och hjälpa den förstenade pojken.
På gården serveras även glass och fika, bland annat i form av chokladpudding med maskar i. Det råder inga tvivel om att halloween är en favorithögtid för Caroline, och hon har använt hela sin fantasi när hon skapat eventet.
– Jag brinner för halloween. När jag var liten hade jag sova-över-party och så gick man en liten spökvandring i källaren. Där började mitt intresse, och sedan har jag samlat på mig mer och mer, berättar Caroline.
Intresset har nu förts vidare till nästa generation. Cherry, 9 år, är en av de aktörer som finns med ute i skogen under vandringen för andra året, och hon tycker att halloween är jätteroligt.
Vad är det som är roligast?
– Att skrämma folk, fastställer Cherry.
Björntorpets skräckvandring går av stapeln den 24 oktober. Spökvandringen är öppen eftermiddagar hela veckoslutet. Veckan avslutas på söndag med halloweenridning.