Anders "Grönis" Jansson var inte helt nöjd med de 19 abborrar han fick upp under DM i Multen. Foto: Josefine Milton
DM i pimpelfiske avgjordes på Multen
Under söndagen arrangerade Karlskoga amatörfiskeklubb distriktsmästerskap i pimpelfiske på sjön Multen utanför Mullhyttan.
Det var första gången tävlingen hölls på Multen, och redan före start anades att fisket kunde bli trögt. Bäst lyckades Per Nilsson från Nora–Gyttorps fiskeklubb, som drog upp abborrar med en totalvikt på 2 900 gram.
Kylig morgon med strålande avslutning
Dagen inleddes i sträng kyla. Sydnärkenytt mötte en av deltagarna ute på isen, Benga Gräsberg, som njöt av solen som till slut tittade fram och värmde de tävlande.
– Vädret är perfekt men i morse var det kallt. När jag åkte från Nora idag var det 22 minus. Men nu är det helt suveränt, det är så här det ska vara.
Runt honom syns ett tiotal borrade hål i isen. På frågan varför man behöver göra flera hål nära varandra svarar han:
– Ja, det undrar man, men det kan skilja så lite. Jag hade ett hål som jag fick 16 stycken i på en gång men runt omkring fanns det ingenting. Man ska ha tur och hitta dem på en gång i princip.
För Benga handlar pimpelfiske, liksom för flera andra, främst om avkoppling. I samma klubb finns dock både dem som vunnit både SM och VM.
– Det är bara skönt att få komma ut, det är A och O egentligen och sedan har vi dem som inte går att tala med under tävlingen för att de är så stark koncentrerade.
Benga Gräsberg drog sammanlagt upp 1040 gram abborre. Foto: Josefine Milton
45 tävlande på isen
Totalt deltog 45 personer under söndagen. Startskottet gick klockan 10, och först då fick deltagarna börja borra i isen. Klockan 14 ljöd slutsignalen, och därefter hade de tävlande 45 minuter på sig att ta sig till invägningen.
Det är totalvikten som avgör – och endast abborre räknas.
Efter invägningen följde prisutdelning, där de bästa i varje klass fick en mindre prissumma. Förr i tiden var priserna betydligt större. Erfarna pimplare berättar att det tidigare kunde stå både snöskoter och bil på prisbordet.
Ulf Stenkvist, Karskoga amatörfiskeförening, visar stolt upp en av dagens största abborrar.
Färre unga lockas till sporten
Anders “Grönis” Jansson, bosatt i Mullhyttan och tävlande för Karlskoga amatörfiskeklubb, tror att de minskade prissummorna hänger ihop med att pimpelfiske inte längre är lika populärt bland yngre.
Vid årets tävling deltog två juniorer, en i vardera klass. Det innebär att båda kvalificerar sig till SM i Skellefteå oavsett fångst. Förhoppningen är att fler yngre ska få upp ögonen för fisket.
Någon risk för att tävlingar som denna skulle tömma sjöar på abborre ser Anders inte.
– Nej, nej, nej, herregud vad fisk det finns. Egentligen är det fiskevård vi håller på med. I alla sjöar finns det små, mellanstora och stora abborrar och i många sjöar finns inte de här stora abborrarna, förklarar han.
Han fortsätter:
– När vi tävlingsfiskar så tar vi upp ganska mycket småabborrar, och då blir det inte samma konkurrens på maten, och då växer de till sig och bli stora.
De tävlande spridde ut sig över Multen.
Positiv respons från fiskvårdsföreningen
Tävlingen på Multen genomfördes som ett test. Om klubbarna och ansvariga för sjön är nöjda med resultatet kan arrangemanget återkomma nästa år, då eventuellt som en öppen tävling även för deltagare utanför distriktet.
– Jag föreslog Multen för klubben. Kanske är det roligt att prova en sjö som ingen har kunskap om, säger Anders.
Flera tävlande beskriver dock sjön som svårfiskad och trög, vilket gör framtiden för fler tävlingar på Multen osäker. Roger Blomquist, ordförande i Multens fiskvårdsförening, är däremot positiv till arrangemanget.
– En sådan här förfrågan om fisketävling är jätteroligt för oss, säger Blomquist.
Han berättar att det finns gott om fin abborre i sjön och att han själv har fått en fisk på 2,5 kilo i nät.
– De kallar sjön för trögfiskad, och det är den ju med lösa redskap som pimpling och kast.
Perfekt väder för tävling även om det var något svalt.
Patrik Asp från Karlskoga amatörfiskeklubb, och tävlingsansvarig för dagen, inledde prisutdelningen med orden:
– En tuff dag för många på sjön, men den här sjön kanske visar sig från en bättre sida en annan dag.
Totalt delades 16 priser ut till juniorer, seniorer och veteraner.