Kjell Häggman, projektledare för kommunfastigheter, visar en bild på hur Kulturtorget i Laxå kan komma att se ut när det står klart. Foto: Josefine Milton
Ett hus för alla åldrar – nu växer visionen om Kulturtorget fram
Under torsdagskvällen samlades lokala seniorföreningar, studieförbund, hembygdsföreningar och kommunens representanter för en rundtur i Kulturtorgets lokaler. Kvällen avslutades med ett dialogmöte på Casselgården i Laxå.
Kjell Häggman, projektledare för kommunfastigheter, och enhetschef Helene Flyckt visade upp lokalerna som förväntas stå klara efter sommaren. Kulturtorget kommer att rymma bibliotek, konsthall, konferensrum, fritidsbank, kulturskola och Träffpunkt 18. Nu är det upp till organisationer, föreningar och civilsamhället att bidra med önskemål och idéer om hur huset ska fyllas med innehåll.
Kjell Häggman betonade vikten av att skapa ett levande flöde i lokalerna, så att de inte står tomma utan används av olika verksamheter som kan samsas om utrymmet.
Rundtur i bland annat bibliotekets nya lokaler.
I den före detta banklokalen planeras det även för att Sydnärkes utbildningsförbund ska bedriva undervisning och ge vuxenstuderande möjlighet att avlägga prov. Det finns dessutom förhoppningar om att Alléskolan i framtiden ska kunna förlägga delar av sin undervisning där.
“ett flöde med människor”
Eddy Fransson, samhällsutvecklingschef i Laxå, beskrev kvällen som startskottet för en gemensam process och en fördjupad dialog mellan organisationer och kommunen.
– Målet är att bygga huset tillsammans med samarbetspartners, där vi kan ha en verksamhet på dagen med någon som driver det, och att det kommer in nya på kvällen, ett flöde med människor. En samverkan med civilsamhället och samverkan överlag, vi tror att det är viktigt att nå lokalens fulla potential.
Vad det kommer att kosta att hyra lokaler i byggnaden är ännu inte fastställt. Ambitionen är dock att aktörer som bedriver kostnadsfri verksamhet för invånarna ska kunna låna lokaler utan avgift.
– Tanken är att vara en flexibel lokal för att få så mycket verksamhet som möjligt för våra invånare i Laxå kommun. Vi ska få kultur och fritidslivet verkligen att växa genom den här lokalen, fastställde Eddy Fransson.
Ramunderboda- Laxå hembygdsförening och SPF seniorerna samtalade runt samarbeten under dialogmötet. Foto: Josefine Milton
En mötesplats för alla
Under dialogmötet gav kultursekreterare Sofie Nordenhaag Law deltagarna möjlighet att lyfta tankar och idéer kring den nya mötesplatsen, och diskutera möjliga samarbeten i huset.
Förslagen handlade om aktiviteter och arrangemang i Kulturtorgets lokaler. Det nämndes kurser, föreläsningar, spelningar, utställningar, kulturkvällar och lovaktiviteter för ungdomar. Många idéer kretsade kring barn och unga, samarbeten mellan seniorföreningar. Flera deltagare betonade också behovet av en mötesplats för alla åldrar.
Kent Nilsson, PRO, lyfte en idé om flyttbara uterum på hjul som kan användas som fikalokaler på torget.
Kent Nilsson, ordförande för PRO Laxå, var en av dem som efterlyste en plats där ungdomar och pensionärer kan mötas.
– Man kan finnas till hands när ungarna slutar skolan och de kan få hjälp med läxor, nämnde han som förslag under mötet.
Kommunstyrelsens ordförande deltog och lyssnade in under kvällen.
– Jag tycker att det här fantastiskt, det här är ju precis det vi i politiken har haft som målsättning för det här huset. Det känns som att det verkligen har anammats hos våra tjänstepersoner och i det här arbetet, och att ni också är med på tåget och har anammat samma tanke det är fantastiskt roligt. Jag ser verkligen fram emot det här, sa Ankie Johanzon (C).