Jessica driver ekoboende i Tiveden – vill inspirera till hållbart liv
Sedan snart ett år tillbaka driver Jessica Sunnebo gården Edenhill i närheten av sjön Unden i Tiveden. Med i nuläget 18 bäddplatser och möjlighet att utöva yoga, ta del av litteratur i biblioteket, bada bastu och delta i ett utbud av kurser kommer besökare året runt. Under helgen bjöds Omställningsnätverket in till konferens på gården.
När Jessica Sunnebo besökte Edenhill Tiveden första gången förstod hon direkt att det var där hon hörde hemma. Sedan maj förra året driver hon nu, tillsammans med sina föräldrar, ett ekoboende med lösningar för att leva ett enklare och mer naturligt liv.
Både miljön och människorna runt Tivedsskogen påverkar Jessica på ett positivt sätt.
– Det som jag tycker är häftigt är att naturen, och att det magiska i skogen har påverkat många. Det är inte bara sägner som lever från förr, utan jag hör gemene man prata om att de ser både änglar, småvättar och grejer, säger Jessica och skrattar.
När gården byggdes av tidigare ägare för mer än tio år sedan var temat ”Hållbart liv och lärande” - och Jessica fortsätter driva och utveckla stället i samma andan.
– Alla mina intressen kan utvecklas här, och man kan bli inspirerad som gäst, säger Jessica.
Yoga- och meditationsrum som kan möbleras om för att passa konferens eller bli en tillfällig bröllopssvit. Foto: Josefine Milton
Några av sängplatserna på gården.
En hållbar konferens
Jessica Sunnebo, som är engagerad i Omställningsnätverket, bjöd under helgen in till en intern strategihelg dit medlemsföreningar från hela landet var välkomna.
– Omställningsnätverket finns i 60 länder och har funnits i Sverige sedan 2013. Det finns många lokala initiativ i landet, och vi på nationell nivå försöker stötta dem, berättar Jessica som sitter i dess styrelse.
Hon beskriver organisationen som en ideell och opolitisk förening som organiseras genom en sociokratisk modell med självstyrande kretsar och arbetsgrupper. Inom föreningen kan deltagare ta del av utbildningar och inspiration för att leva på ett hållbart sätt genom samarbeten och gemensamt byggande.
Omställningsnätverket har skapat en digital karta där lokala initiativ kan registrera sig.
– Det handlar om miljö och människa i samklang inom de planetära gränserna. Det bygger inte på att människan står högst upp och sedan är allt annat resurser, utan att människan är en del av ekosystemet, förklarar Jessica.
“jobbar med huvud, hjärta, hand”
Bland annat arbetar de för alternativa livsmedelsstrategier som handlar om att främja den biologiska mångfalden och satsa mer på det som finns och kan tas fram lokalt. De vill också minska konsumtionen genom att hyra och låna saker samt gå samman kring till exempel odling.
Under helgens konferens bestämmer deltagarna tillsammans vad som ska ske, och tid för naturupplevelser och gemenskap är självklar under Omställningsnätverkets träffar.
– Ofta är det väldigt stor inspiration och engagemang. Vi är en rörelse som jobbar med huvud, hjärta, hand – att man vill göra något och vill engagera sig, berättar Jessica.
Konferensdeltagare anlände till gården under fredagseftermiddagen.
Några av dem som under helgen deltog i diskussioner och bastubad på Edenhill Tiveden. Foto: Josefine Milton
Våffelcafé och eko-matbod i sommar
Det finns många planer för gården Edenhill. I juni öppnar de ett våffelcafé ”med fokus på innovation - fast tradition” med olika mjölsorter. Det blir även en eko-matbod på gården för att främja lokala aktörer, berättar Jessica.
– Sverigeleden går förbi här och nu kommer även södra Närkerundan att gå förbi här, så vi tänkte att man ska kunna komma hit och fylla på vatten, tvätta cykeln och låna toalett. Vi vill att det ska vara lätt att stanna till här.