
Mikael Wiehe är stjärnan på Kvarntorpshögen på lördag. Foto: Mikael Stenkvist
Vasse veteranen
Wiehe spelsugen
Mikael Wiehe med band kommer till sommarkonserten på Högen och "känner sig våldsamt på hugget", säger han till Kumlanytt. Publiken kan räkna med brett urval ur vasse vänsterprofilen Wiehes rika låtskatt.
Mikael Wiehe under ett framträdande i våras på Södra teatern i Stockholm. Foto: Henrik Isaksson- Jag har väl skrivit 350 låtar och kommer sjunga 15 så det blir ett bry, inte lätt att välja. Men en del kommer från den senaste skivan En gammal man och även någon från den nya som kommer i september, berättar Mikael Wiehe på telefon från Malmö, då och då avbruten av familjen som planerar midsommarfirandet.
- Så det blir lite blandat, jag kanske sjunger Keops pyamid också.
Får publiken bestämma?
- Nä, det får dom inte, säger denne proggveteran som hela karriären på sitt skånska idiom förmedlat kritiska samhällsbilder med poetisk lyster och starka melodier, som ihärdigt tar ställning mot förtryck och orättvisor och på kuppen blivit, tja, folkkär.
50-årsjubileum
Musikant blev han tidigt.
- I juli är det faktiskt 50 år sedan jag uppträdde offentligt första gången, jag spelade saxofon i ett jazzband på Falsterbohus av alla ställen.
Kvarntorpshögen känner han till en del om och undrar om det fortfarande läcker ut gaser, vilket Kumlanytt bekräftar.
- Bra, då kan man skylla på det! skrattar Mikael.
Andra spelningen
Bandet han har med sig rymmer ett par gamla spelkompisar men är nykomponerat och spelningen på Högen blir blott sommarturnéns andra - festivalspelningen på Peace&Love i Borlänge gick om intet efter konkursen - så kapellmästare Wiehe är full av förväntan:
- Vi kommer vara våldssamt på hugget och definitivt inte vara uttråkade och stå och gäspa på scenen!
Han är väl som en gammal cirkushäst efter alla år i manegen med cirka hundra spelningar om året.
- Jag har försökt få ner det till 60 men lyckas inte riktigt.
Inte första gången i Kumla. I maj 2010 besökte Mikael Wiehe anstalten. Foto: Stig HansénVill ha revansch på Reinfeldt
Och fortfarande vass i politiken..?
- Jag är mycket intresserad av politik, konstaterar Mikael Wiehe och hymlar inte med sin inställning till den borgerliga regeringen. Nästa år tänker han vika åt "agitprop" för att få ett maktskifte efter valet.
- Det försökte jag visserligen förra valet också men då vann han, säger musikanten och syfter på statsministern. Men jag kommer få revansch!
- Vi ska nog få ordning på det här, säger han.
Kumla Promotion avstod
Musik på Hög arrangeras av Kumla kommun, ABF och Folkets hus. Däremot ville inte Kumla Promotion vara med för att inte stöta sig med sina medlemsföretag, erfar Kumlanytt.
Förband på Högen blir sångduon Emil och Emma, från kl 14:30. Mikael Wiehe intar scenen kl 16.
I händelse av dåligt väder, typ risk för ihållande regn, ger arrangörerna besked fredag den 28 om alternativ spelplats med annons på Kumlanytt samt kommunens hemsida.