Så förändras invånarantalet över jul i Sydnärke
I Laxå kommun ökar befolkningen med 24 procent över julhelgen medan den i Hallsberg sjunker med 4 procent. Detta visar en kartläggning från nyhetsbyrån Newsworthy.
Julen är den stora hemvändarhelgen, och för många landsdelar betyder det en kraftig, om än tillfällig, förändring av folkmängden. Gällande Örebro län så växer alla kommuner över julen - utom två. Dessa två är Hallsberg och Örebro.
I Sydnärke växer Laxå med 24 procent. Askersund med 12 procent. Lekeberg med 4 procent och Kumla med 1 procent över julen.
I Hallsberg däremot minskar befolkningen med 4 procent.
Störst förändring i länet över julhelgen sker i Ljusnarsberg som växer med 34 procent. Mest minus i länet går Örebro med minus 8 procent. Eller om man ska omsätta det i befolkning så innebär det att kommunen är runt 12 000 invånare färre än normalt.