Jamie Simmons är laddad för basketmatcher i helgen. Foto: Josefine Milton
Jamie Simmons uttagen bland distriktets tolv bästa spelare
Distrikt från hela landet möts i en basketturnering i Kungsbacka i helgen. Från Mellansvenska basketdistriktet deltar 15-åriga Jamie Simmons från Kumla.
För fyra år sedan drog Jamie och hans pappa Ben i gång ett basketlag i samarbete med Ekeby IF. För att ytterligare kunna fokusera på, och utveckla basketen i Kumla startade de två år senare Kumla Beez basketbollklubb. Klubben har nu drygt 100 medlemmar och åtta lag - med allt från spelare i 6-års åldern till veteraner.
Turnering i Kungsbacka
Den 25-28 juni blir det distriktlagsturnering i basket som årligen arrangeras av Westra Sveriges Basketdistriktsförbund i samarbete med Svenska Basketbollförbundet. Över 400 spelare från landet deltar i klasserna U15, U16 och U18.
Jamie är säker på bollkontroll berättar pappa och coach Ben Simmons.
Jamie Simmons är en av de tolv från distriktet som uttagits till att vara med i turneringen. Senast spelare från Kumla fanns med bland deltagarna var under den tid då klubben Kumla Real fanns och det var tio år sedan.
– Det är ganska stort det här. Han är lite nervös över det hela, men jag tror att det kommer att gå jättebra, säger pappa Ben Simmons som också fungerar som Jamies coach.
Han fortsätter:
– Han har utvecklats otroligt mycket. Och vi har fått extremt mycket hjälp från veteranlaget. Flera av dem har tidigare spelat i Kumla Real och Svenska Basket Ligan. Det finns mycket kompetens i klubben.
Målet är att vinna
Under sommaren har det blivit lite mindre basket för Jamie som annars tränar tre pass i veckan.
– Sedan så kör jag hemma också. Mestadels själv men också med kompisar, berättar Jamie.
Målet med spelandet är att utvecklas, bli bättre och att vinna. Pappa Ben nämner att andra mål kan vara att spela i Svenska Basket Ligan, EuropaLeague och NBA.
Jamie Simmons dribblar bakom huset i ett villaområde i Kumla.
Matcherna i Kungsbacka streamas live via Svensk Baskets hemsida. Jamie Simmons första match spelas mot Skåne klockan 16.55 under torsdagen.