Gå till innehåll
Kumla / Näringsliv
Tre tandläkare i blå scrubs leende på en tandläkare, stående bakom en tandläkarstol med tandvårdsutrustning synlig i bakgrunden.

Josefine Andersson, Hanna Wallin och Daniel Cavallin driver Hela Tanden tillsammans. Foto: Anders Björk

Hela Tanden firade tio år med öppet hus

Publicerad: 25 April 2024 15:51

För tio år sedan öppnade tandläkarkliniken Hela Tanden i Kumla. Detta firade man under torsdagen med öppet hus. - Kumla växer och så gör även vi, sade ägaren Daniel Cavallin.

Daniel Cavallin var innan anställd hos Smile i Kumla, men kände att han ville ha sin egen verksamhet. Det blev inflytt i lokalen på Trädgårdsgatan, med utsikt över torget, och där är Hela Tanden kvar än idag. 

“Behövs tandläkare i Kumla”

Under torsdagen hade man öppet hus för befintliga, och förhoppningsvis även nya patienter, mellan klockan 14 och 17. 

-Vi vill dels fira att vi funnits i tio år och även passa på att visa nyfikna att vi finns till och hur det ser ut hos oss. Och än så länge har flödet av besökare varit över förväntan, sade tandläkare Daniel Cavallin kring klockan 15. 

Hur har det varit att driva kliniken dessa tio år?

-Det har varit en spännande, men bitvis även tuff resa. Jag startade helt själv, men nu är vi ett komplett team med både tandläkare, tandskötare och tandhygienist och är på väg att öppna ett tredje behandlingsrum. 

Hur ser du på framtiden?

-Den ser ljus ut, det behövs tandläkare i Kumla. Kommunen växer och det gör att det är svårt för vissa att hänga med. Vi har numer ett ordentligt underlag med patienter och jag trivs med att driva en fristående verksamhet, avslutade Daniel Cavallin. 

Liknande artiklar

Annons

kumla