
Marie Andersson och Ulrika Johansson visar upp en del av Hasse & Tage-utställningen på Bergööska huset.
Invigning för dubbla sommarutställningar
Imorgon tisdag, 23 juni kl. 17, är det invigning på årets två sommarutställningar på Bergööska huset i Hallsberg: en riktad mot vuxna och en mot barn. Sommarutställningarna öppnar sedan under onsdag 24 juni och pågår ända fram till 9 augusti.
I år är det två sommarutställningar som delar på utrymmet i Bergööska huset. Dels kan besökare ta del av ”Världens största Hasse & Tage-museum på turné”, dels kan man uppleva den interaktiva barnutställningen ”En grop, lite packning och plåster.”
När Sydnärkenytt kommer på besök i förväg är båda utställningarna så gott som klara, endast några små detaljer återstår inför tisdagens invigning som firas med pompa och ståt.
– Det är Folkets Hus & Parker som producerat huvuddelen av utställningen med Hasse & Tage, men sedan har vi kompletterat den med fler delar. Den ursprungliga utställningen är egentligen ganska liten och vi har en stor lokal, så vi vände oss till flera ställen som vi fick låna in material av, säger Ulrika Johansson, kulturchef på Hallsbergs kommun.
Originalkostymer från några av Hasse & Tages produktioner.
Original finns att se
Den stora utställningshallen har under förberedelserna omvandlats till ett färgsprakande rum som bjuder in till Hasse & Tages värld, med allt vad det innebär.
– Vi har bland annat lånat kläder, riktigt rekvisita, som använts vid filminspelningar och revyer. Det finns en hel del original, men andra grejer är kopior, berättar Marie Andersson och pekar ut en originalbiljett från en av Hasse & tages föreställningar, utlånad av en privat samlare.
Marie har varit med och formgivit båda utställningarna på plats i Bergööska huset. Det är mycket jobb som ligger bakom en utställning.
– Det är dock inte lika mycket jobb som att ta fram en helt egen utställning från början, som förra årets sommarutställning om Elise ”Lisen” Sahlqvist (moster till Karin Larsson, reds. anm.) Då använde vi dessutom vartenda utrymme i huset, förklarar Marie.
Här kan man ta del av Emma AdBåges arbetsprocess.
Något för alla
Att valet föll på en utställning om Hasse & Tage, ett av Sveriges mest kända och omtyckta komikerpar, kom sig lite av att man ville ha en färdig grund att stå på.
– Vi letade specifikt efter vandringsutställningar som var mer eller mindre färdiga. Det var ett jättejobb med förra årets utställning, som vi tog fram själva, och det kände vi att vi inte riktigt mäktade med i år. Så fick vi upp ögonen för den här vandringsutställningen om Hasse & Tage. De har ju gjort många fantastiska grejer genom åren och för inte alltför längesen gick det en dokumentär om dem på tv, förklarar Ulrika, som också passar på att avslöja att hon själv varit statist i en av komikerduons produktioner.
Eftersom utställningen om Hasse & Tage bara skulle komma att fylla en av lokalerna såg man chansen att även fixa ytterligare en utställningen. Valet föll på ”En grop, lite packning och plåster” som bygger på Emma AdBåges barnböcker och illustrationer.
– Det är en interaktiv utställning där barnen får gå runt och klämma och känna lite på grejerna. Det kändes som ett så bra komplement till den andra utställningen, det blir liksom riktat till en bredare publik. Då finns det något för både vuxna och barn, säger Ulrika.
Emma AdBåges böcker finns att köpa, plus lite annat smått och gott.
Fler saker ingår
Den interaktiva utställningen för barn finns att se i det så kallade Valvet, beläget i Bergööska husets källare. Här finns chans att ta del av Emma AdBåges berättelser och se hur hon skapar sina alster.
– Vi kommer också visa två olika filmer, en om Emma själv och en från hennes historier. Sen finns det även skaparhörna, där man kan sätta sig och pyssla, ett pingisbord och ett tittskåp, berättar Marie.
Båda sommarutställningar är vandringsutställningar från Folkets Hus och Parker. I entrépriset ingår även besök i Bergöövåningen, modelljärnvägen och järnvägsutställningen, varav den senare finns att skåda i samma lokal som Bergööska husets café.
– I caféet kommer vi även sälja saker relaterade till de båda utställningar, bland annat en alkoholfri ”Pillner” som produceras av Österlenbryggarna, Emma AdBåges böcker och handgjorda hattar som blev över från förra årets sommarutställning. Det kommer finnas lokalt hantverk till salu under vissa dagar, hälsar Ulrika.
Sommarutställningarna har öppet onsdag-söndag, kl. 10-17, från 24 juni fram till och med 9 augusti. Barn går in gratis.