Gå till innehåll
Askersund

Nystart för Medevi brunn

Publicerad: 29 April 2016 20:33

- Brunnsmiljön ska ha kvar sin karaktär av kultur- och byggnadsvårdsminne av rang, säger Åsa Ahlin i ett pressmeddelande.. Nu ska vi successivt återge den sin forna glans med ett turistutbud som känns modernt.

- Vi vill vara ett besöksmål som riktar sig lika mycket till våra återkommande gäster, som till dem som söker något unikt. Något man måste vara med om åtminstone en gång i livet.

Vid majbrasan sjungs våren in på traditionsenligt vis och i Medevi Wärdshus håller brunnens nye köksmästare och matkreatör Per Saletti premiäröppet för den som vill njuta av mat som är lika god att äta, som vacker att se på.

Mode och jakt

I anslutning till Kristi Himmelsfärdshelgen, 6-8 maj, arrangeras workshop på temat skönhet, mode och hälsa.

Hotel Medevi Brunn och Medevi Wärdshus håller öppet för allmänheten torsdag-söndag, fram till starten av årets brunnssäsong, som inleds traditionsenligt, vid midsommar.

I sommar bjuds det på mycket av det Medevi Brunn redan är känt för. Men på programmet finns också flera nyheter. Exempelvis en Må Bra-vecka för friskvårdssugna, kammarmusikkonsert, svamphelg och stor mässa på temat hund, jakt och vilt med jaktkändisen PO Östergren.

Annons

askersund