Teknisk chef Malin Rosén, Caroline Dieker (M) och Joakim Blückert (M) ordförande i kommunens kultur- och tekniknämnd fick möjlighet att åka en provtur.
Nu rullar Teslas självkörande bilar på gatorna i Askersund
Under torsdagen påbörjades testet av självkörande trafik i Askersunds kommun. Under tre månader kan man stöta på bilar som förs fram för egen maskin.
Transportstyrelsen har gett Tesla tillstånd att genomföra tester med automatiserade personbilar på vägar i några av landets kommuner. Förutom Askersund kommun, så kommer bilarna även att färdas i Nacka, Haninge, Sunne och Mullsjö kommuner.
– Vi fick frågan tidigt när man letade olika platser att pröva på. Man letade efter intressanta trafikmiljöer och det här är väl en sådan miljö som man ville pröva, säger Caroline Dieker (M) kommunstyrelsens ordförande i Askersund.
Några större farhågor finns inte över att Teslabilarna testas inom kommunen - de litar på Transportstyrelsens beslut.
– Det finns ju ett rigoröst regelverk kring det här, och vi skulle givetvis inte ha fattat beslut om att upplåta marken om vi trodde att det fanns några risker, säger Dieker.
Tesla Model Y med årsmodell 2024 är ett av tre fordon som ska testas i trafik under de kommande månaderna.
En förare alltid ansvarig
Full Self Driving (Supervised) kallas testkörningarna, vilket innebär avancerad förarassistans där bilen kan hantera många körmoment. En förare finns alltid i bilen som är ansvarig för körningen och kan ingripa vid behov.
Eventuella incidenter rapporteras direkt till Transportstyrelsen och testperioden kan avbrytas om kraven på säkerhet eller gällande villkor inte uppfylls.
En första provtur
Under torsdagen fick Caroline Dieker, Teknisk chef Malin Rosén och Joakim Blückert (M) ordförande i kommunens kultur- och tekniknämnd åka med på en tur i bilen.
– Det känns som vanligt. Den följer verkligen trafikreglerna, säger Joakim Blückert och nämner hur sakta det gick över staden och hur väl bilen till exempel följde högerregeln.
Även Dieker och Rosén beskriver bilturen som lugn, trygg och säker.
– Det kändes som att åka bil som vanligt, som passagerare. Det satt ju någon vid ratten så man tänkte inte på det. Jag har haft bilresor som inte alls har varit lika harmoniska, det var jättefint förarskap av bilen, jag är jättenöjd med min resa, säger Caroline Dieker.
“Askersundsborna ska vara stolta”
Dieker välkomnar ny teknik i kommunen och har inte stött på någon negativitet bland kommunens invånare.
– Det är lite roligt att få vara en del av det, och jag tycker att Askersundsborna ska vara stolta över att vi har fått vara en del av utvecklingen, säger hon.
Caroline Dieker fortsätter:
– Jag tror att det är väldigt bra att man tar steget som kommunal organisation och snudda vid utvecklingen av AI. Jag tror att det är något som vi kan ha stor nytta av framgent kopplat till kompetensförsörjning. Oavsett om det är kopplat till transport eller ekonomihantering. Vi ser teknikutvecklingen som en möjlighet att fortsätta vara bra, och kanske till och med bli bättre. Jag tänker att det här är viktigt att vara med i för att inte vara främmande för utveckling utan vi måste omfamna den. Inte bara prata om det, utan också träna på att vara en del av det.
På frågan om de i framtiden kan tänka sig att äga en självkörande bil svarar Malin Rosén:
– Jag som har långt att pendla är bra sugen på att ha ett självkörande fordon på sikt. Men sedan är det väldigt mycket forskning kvar som behöver göras innan man har ett system som fullt ut kan köra själv.