
Atria Sköllersta expanderar. På bilden ses Malin Westling, kommunikationschef, Sandra Ekström, HR-chef och platschefen Eyüp Yilmaz. Foto: LG Månzon
Atria i Sköllersta nyanställer 100 personer
Atria Sköllersta expanderar och behöver nyanställa 100 personer. Företaget investerar 300 miljoner kronor i en satsning på utbyggnad, och invigningen beräknas till nästa sommar.
Ett nytt logistikcenter på 5 000 kvadratmeter byggs just nu i Sköllersta.
Det är en del i en större omstrukturering.
- Delar av vår produktion i Malmö flyttas till Sköllersta och en viss del till Danmark och Finland, säger Eyüp Yilmaz, platschef vid Atria Sköllersta.
Blir ett logistikcentrum
När logistikfunktionerna som finns i nuvarande byggnad flyttas till det nya huset frigörs ytor som just nu renoveras och förbereds för de nya produktionslinjerna. Ny utrustning som kylsystem, ventilation och effektivare frysar och energiåteranvändning ska bidra till att klimatavtrycket minskar.
Satsningen är alltså i två delar.
- Ett nytt logistikcentrum och renovering av befintliga lokaler, säger Eyüp Yilmaz.
Sköllersta kommer att bli ett nav i Sverige för logistiken.
Atria Sköllersta är välkänt för tillverkning av korv och hamburgare. Foto: LG Månzon
Ökning av produktionen
- Genom att vi centraliserar produktionen till ett ställe medför även att vi kan producera mer per kvadratmeter, och då minskar ju energiåtgången, säger Malin Westling, kommunikationschef.
Atria Sweden som moderbolaget heter har varumärken som Sibylla, Ridderhielms, Lithells och Lönneberga.
Enheten i Sköllersta är välkänd för sin tillverkning av korv och hamburgare. Här är man strax över 300 anställda. Redan idag är det en av de större arbetsplatserna i Sydnärke. Med nysatsningen behöver man nu nyanställa 100 personer.
Många yrkesgrupper kan få jobb
- Vi söker medarbetare till logistikcentrum, truckförare, gruppchefer, avdelningschefer eller medarbetare till vår produktion - och då framförallt till de nya linjerna på de ytor som nu frigörs, säger Sandra Ekström, HR-chef.
Enheten i Malmö med 160 anställda läggs ned, men personalen har erbjudits kompetensutveckling för att förbättra sitt CV, samt möjlighet att få jobb på andra enheter inom Atria. Några har visat intresse att flytta till Sköllersta och jobba där.
Livsmedelsindustrin är Sveriges tredje största industrigren. Det är dock en sektor där personalbristen är stor, vilket nyligen påtalades av branschorganisationen Livsmedelsföretagen.
Fortfarande ett hantverk
- Det är en kunskap det är brist på, säger Sandra Ekström. Allting är inte automatiserat, och hos oss är det i mångt och mycket fortfarande ett hantverksyrke. Här knyter man fortfarande korv och vi har andra roller där hantverket är viktigt att kunna. Men det får man ju naturligtvis lära sig.
Man kan också lära sig andra positioner för att utvecklas till andra ansvarsområden, tillägger hon.
- Många har börjat i produktionsledet som idag jobbar som planerare, produktionsutvecklare eller produktionsledare.
Platschefen själv närmar sig en guldklocka (25 års tjänst).
- Jag har jobbat här i 22 år, och jag började som logistikplanerare, säger Eyüp Yilmaz