Gå till innehåll
Lekeberg / Kultur
En man i mörk skjorta spelar ett dragspel och tittar till vänster mot en gradientgrå bakgrund.

Pasi Pasanens föräldrar flyttade från Finland till Sverige på 60-talet. Nu reser han runt med sitt dragspel och berättar hur det är att vara andra generationens invandrare. Foto: Privat

En kväll med dragspel och om kulturella skillnader

Publicerad: 10 March 2025 21:32

Hur är det att växa upp i två kulturer och vad innebär det för ens identitet? Under en dragspels- och berättarkväll på onsdag kl 18 i Lekebergs bibliotek kan man höra Pasi Pasanen berätta om det, och om olika länders "musikspråk".

Med ord och toner berättar Pasi Pasanen om dragspelet som instrument och om hur den sverigefinska kulturen påverkat hans musikaliska resa.

Samtal med publiken

Dragspels- och berättarkvällen är uppbyggt så att samtal med publiken får rum under det nästan en timmes långa framförandet. Det finns även tid för dialog före och efter föreställningen. 

– Jag har ett ram-manus med musik från olika länder och kulturer, och sedan får vi se om någon uttrycker att de vill säga något, så blir det som ett samtal kring det. Det är ett lite öppet manus och det är meningen att det ska vara det, berättar Pasi.

Han fortsätter:

– Det är lika spännande för mig varje gång, det beror jag på vilka som kommer dit, hur pass villiga de är att medverka. Sitter de tyst då fortsätter jag bara att spela, säger Pasi och skrattar.

Kulturella skillnader

Pasi kommer att berätta som sina erfarenheter som andra generationens invandrare och de komplikationer han stött på. 

– Jag är född i Sverige, men likväl var jag en invandrare när jag växte upp på 70-80talet. Man ser likadan ut som alla andra, men man blev ändå klassad som någon annan. Då kanske man finner sin identitet och styrka i det, ”jag är inte lik alla andra, jag är något speciellt”. Alla upplever det där olika, säger Pasi.

Han berättar om en finsk tango med texten ”på andra sidan havet så finns någonstans ett sagoland”. Alla finländare kan texten och det symboliserar en längtan. 

– För mig som växt upp här och hör föräldrar, och alla som man känner sjunga den låten, då undrar man, menar de? Att det är det här som är sagolandet eller har de lämnat sagolandet?

Han jämför olika länder genom deras ”musikspråk” och ser skillnader i de lyckliga svenska sångtexterna mot texter från alla världens hörn som innehåller en längtan.

– Sverige är liksom bara lyckligt på något vis, vi längtar inte någonstans. Vi är ju där vi är, och det här är det bästa landet. Det är en liten skillnad när man är uppväxt i en kultur där man vill sträva framåt. Då är det en viss mentalitet och det kanske också hörs i musiken och lite om det kan jag kåsera om.

Dragspels- och berättarkvällen med Pasi Pasanen startar klockan 18 den 12 mars på Lekebergs bibliotek.

Annons

lekeberg