Gå till innehåll
Laxå
Tre äldre män sitter vid ett runt bord med kaffekoppar och semesterdekorationer i ett mysigt rum med trätema.

Christer Berg, Walter Johansson och Sven Eliasson till hör stammisarna i Blommor och tings kaffehörna. Henrik Östensson

Jodå – Laxå har ett kafé

Publicerad: 16 December 2024 14:10

I vår papperstidning, som kom i dagarna, påstår jag att det inte finns något kafé i Laxå. Det visade sig vara fel, det finns nämligen ett kafé, eller i alla fall en kaffehörna i Laxå. Det är butiken ”Blommor och ting” som erbjuder såväl kaffe som hembakt vid sidan av blommor och inredningsdetaljer. Sydnärkenytt har helt enkelt gjort en pudel och provfikat.

Sydnärkenytt besökte nyligen butiken, men då låg fokus på julens alla blommor. Men butiken är också en viktig samlingspunkt, inte minst för stammisarna Christer Berg, Walter Johansson och Sven Eliasson, som sitter vid ett bord i den lilla kaféhörnan.

– Vi träffas här i princip dagligen, säger Christer.

Kompisarna bor på ett serviceboende i närheten.

– Men vi har frigång, skojar Walter.

Fyllde ett tomrum

Det är Malin Bjärwall och Marie Larsson som driver btuiken på Askersunds torg. Det öppnade 2015. Många frågade då om de inte kunde starta kafé, eftersom det saknades i Laxå.

– Och så blev det, säger Malin.

Person som håller en bricka med gröna växter med röda bär i ett rum med hyllor och olika växter i bakgrunden.

Malin Bjärwall ägnar sig mest åt blommor, men man kan också fika i butiken. Det hon håller i fånget kallas vaktelbä

Utbudet, förutom kaffe verkar uteslutande handla om olika slags kakor. Det är Malin som bakar det mesta.

– Men även Marie hjälper till säger Malin.

För den som gillar småkakor i stil med ”sju sorters kakor” butikens kaffehörna rätt. Jag hittade till min glädje pepparkakor med mandel, en favorit.

Kaffehörnan håller öppet på butikens ordinarie öppettider.

Liknande artiklar

Annons

laxa