Förslag om skolnedläggningar ska tas upp efter valet
Enligt en lokalutredning från skolförvaltningen ska Tiveds, Junibackens och Lindåsens förskola, samt Finnerödja skola avvecklas. Men kommunstyrelsen har valt att inte följa den, åtminstone inte före valet.
Enligt förslaget, som är en lokalutredning, ska två av fem förskolor finnas kvar, Saltängens förskola i Laxå och Jordgubbens förskola i Finnerödja. Saltängsskolan och Centralskolan blir kvar som grundskolor.
Förslaget presenterades först på sammanträdet i barn- och utbildningsnämnden i mars. Utredningen kommer fram till att kostnader minskas och pedagogisk kvalitet bibehållas eller öka om förslaget följs. Kostnadsminskningar för kommande ombyggnationer, lokalanpassningar och övriga åtgärder har inte tagits med men omnämns ”i viss utsträckning” i utredningen. En siffra som nämns som besparing är tio miljoner kronor.
Oppositionspartiet Moderaterna yrkade på återremiss av ärendet och krävde att underlaget ska arbetas om. Partiet skickade med ett antal frågor:
• Hur påverkar en förändrad förskolestruktur barnfamiljers beslut att bo kvar i, eller flytta till, Laxå?
• Vilken är den förväntade effekten på befolkningsutveckling och skatteunderlag på fem respektive tio års sikt?
• Hur har jämförbara kommuner påverkats av liknande centraliseringar - i befolkningstal, skatteintäkter och servicekostnader?
• Vilka alternativa åtgärder har övervägts, och varför har dessa valts bort?
• Hur förhåller sig förslaget till kommunfullmäktiges mål om en levande landsbygd och ökad inflyttning?
Återremissen avslogs.
Barn- och utbildningsnämnden bestämde att lägga utredningen till handlingarna och föreslog till kommunstyrelsen att den istället ska ingå i en samlad utredning av lokalbehov i framtida koncernorganisation. Den ska ske bland annat genom en medborgardialog.
När utredningen presenterades i kommunstyrelsen för några veckor sedan, yrkade Moderaterna än en gång på återremiss och ställde samma frågor. Socialdemokraterna, som också är oppositionsparti, yrkade i sin tur på att planera och genomföra en verksamhet inom förskola och grundskola som ”syftar till att höja den pedagogiska kvaliteten samt säkerställa långsiktig kvalitet och stabilitet”. Uppdraget ska enligt dem inte begränsas av nuvarande förhållanden vad gäller antalet enheter eller av att hålla fast vid befintliga lokaler.
Båda yrkandena avslogs. Kommunstyrelsen noterade informationen och en majoritet bestämde att frågan om skollokaler skjuts upp till den koncerngemensamma lokalutredningen och hänskjuts till budgetberedning 2027, vilket sker efter valet 2026.
Det finns ett förslag på att Lindåsen är en av tre förskolor i kommunen som läggs ner. Kommunstyrelsen valde dock att inte genomföra förslaget. Arkivbild.