Gå till innehåll
Laxå

Kommunens positiva resultat 2025 presenteras ikväll

Publicerad: 22 April 2026 11:20

Från minus till plus i ekonomin är det stora ämnet på kommunfullmäktige i Laxå ikväll. Dessutom tas ett beslut om omvandlingen av Kulturens hus till seniorbostäder.

Ikväll presenteras flera årsredovisningar för 2025 på kommunfullmäktiges sammanträde. Kommunens visar ett positivt resultat på 9,2 miljoner kronor. Det är en förbättring med 18,5 mnkr jämfört med 2024 då kommunen gjorde ett minusresultat på 9,3 miljoner kronor. Resultatet är också 5,5 mnkr bättre än budget. Förklaringen är lägre pensionskostnader än väntat, positivt finansnetto och försiktig användning av planeringsreserven.

Laxå kommunfastigheter planerar att sälja Kulturens hus (som också kallas Kyrkskolan) till Statens bostadsomvandling, för att tillsammans med Laxåhem omvandla det till seniorbostäder. Idag ska politikerna fatta ett principiellt beslut fattas i den riktningen.

AB Laxåhem är också på gång att sälja Mobäcksvägen 3 och Stationsgatan 10 i Finnerödja. Motiveringen är underhållsbehov, hög vakansgrad och begränsad efterfrågan på lägenheter.

Även kommuninvånarna i Laxå kommer kunna ta del av den tillfälligt sänkta avfallstaxan i Sydnärkes kommunalförbund. Dessutom ska fler årsredovisningar godkännas, bland annat den från Laxå Värme AB, som kraftigt har ökat sin omsättning.

Mötet är öppet för allmänheten och hålls klockan 17.30 på Casselgården.

Annons

laxa