Hemtjänsten visade, under mässan i Casselgården, hur en blodtrycksmätare fungerar. Foto: Josefine Milton
Flera yrkesgrupper visade upp sig på mässa
Under tisdagen arrangerades yrkes- och branschmässan i Casselgården lokaler. Elever från Centralskolan i Laxå var där för att träffa lokala företag och representanter från region och kommunala verksamheter.
Elever från årskurs fyra, sju och nio besökte årets yrkes- och branschmässa i Laxå under tisdagen. De flesta i årskurs nio har redan valt inriktning inför gymnasiestudier, och deltar på yrkes- och branschmässan i Casselgården för att eventuellt hitta ett sommarjobb eller en praktikplats.
– Även om många av dem har tänkt att de ska gå högskoleförberedande program så har de kanske inte bestämt sig för vad de ska plugga vidare till. Då kan de få inspiration här till vad det kan bli i nästa steg, säger Emma Davidsson som är studie- och yrkesvägledare och även samordnare för mässan.
Hon fortsätter:
– När det gäller årskurs sju så är det inför det framtida stundande gymnasievalet, men också att i åttan och nian har de en veckas prao, och här kan de tänka på var de vill ha sin prao.
Elever från årskurs fyra är inbjudna för att få upp ögonen för några olika yrken.
Emma Davidsson var samordnare för tisdagens mässa. Foto: Josefine Milton
Färre lokala företag deltog
Förra året arrangerade Laxå kommun mässan för första gången, då var det fler lokala företag som ställde ut. Denna gång var det lite fler från regionen på plats. Förhoppningen är att till nästa år kunna locka tillbaka företag från trakten.
Jimmy Bourelius som äger Burger King i Laxå är med på mässan. Burger King är en stor ungdomsarbetsgivare och han tycker att det är viktigt att som lokal företagare finnas på plats, och träffa ortens ungdomar.
Tror du att du får in några jobbansökningar från ungdomar idag?
– Tidigare idag när besökarna var från årskurs fyra och sju har de varit för unga, man behöver ha fyllt 16 men av de som fyller 16 i år är det många som ska skicka in sin ansökan, en del har redan lämnat in på jobbet. Det är även en väldigt populär praktikplats, berättar Jimmy.
Han fortsätter:
– Jag tror att det finns mycket mer vinning i att delta än att man får in en jobbansökan, utan det är hela grejen, att man får kontakt. På små orter är det väldigt viktigt.
Hjälper ungdomarna att söka jobb
Burger King och Ica har även ett samarbete där de tillsammans med studie- och yrkesvägledaren Emma, inför sportloven, besöker högstadieelever för att berätta om hur man skriver en jobbansökan. Då lyfter de inte bara hur man skriver ett personligt brev utan även att ortens företagare tittar på hur ungdomarna sköter sig i samhället.
– Det ser vi som bor och verkar på orten, det är viktigt att tänka på, fastställer Jimmy.
Många ungdomar samlades runt Jimmy Bourelius monter där han delade ut huvudbonader från Burger King. Foto: Josefine Milton
John Gunnarsson tyckte att mässan var intressant att delta på. Foto: Josefine Milton
En av eleverna från årskurs nio som under dagen besökte mässan är John Gunnarsson.
Har du hittat något intressant här idag?
– Det har jag. Jag tyckte att polisen var väldigt intressant och samma med kriminalvården och det är coolt att det finns så stor variation här.
Har du valt vad du ska gå för utbildning på gymnasiet?
– Ja, det har jag. Jag har valt samhäll med inriktning internationella relationer på Karolinska gymnasiet. Då kan man bli allt möjligt, det öppnar upp väldigt mycket, jag har inte riktigt bestämt mig än vad jag vill bli, säger John.
Skulle du till exempel vilja arbeta inom kriminalvård som sommarjobb?
– Det vore kul, det vore väldigt kul att testa, fastställer John.
Laxå Special Vehicles representerades på mässan av personal från inköp, lön och HR, en lackerare och en svetsare. Foto: Josefine Milton
Maria Kaan, Tilda Lalander och Rebecca Appel svarade på besökarnas frågor om kriminalvården. Foto: Josefine Milton
Det var fler än John som var intresserade av att prata med tjejerna som representerar kriminalvården under mässan, och de har fått svara på en stor blandning av frågor.
– Mycket om hur arbetsmiljön är, lite om arbetstider och hur löner ser ut och hur det är på jobbet. Om det är farligt och läskigt, berättar Maria Kaan som arbetar på Kumla anstalten.
Är det farligt och läskigt?
– Jag tycker inte att det är läskigt alls faktiskt. Vi går ju alltid runt med våra överfallslarm så om jag känner mig otrygg eller hotat på något vis, och jag drar i det här larmet så har jag inom loppet av en minut 60 personer i ryggen som står med mig, mina kollegor, säger Maria.
Tror du att många kommer att bli intresserade av ert yrke i och med att ni är här?
– Jag hoppas det. Det har funnits ett visst intresse, och de har kommit fram och frågat och stannat kvar och pratat litegrann.
När eleverna lämnat årets yrkes- och branschmässa i Casselgården var allmänheten välkomna att träffa utställarna.